Sabancı Üniversitesi Rektör Vekili Zehra Sayers CEF 2018’de

Finans piyasalarının geleceğinin tartışılacağı CEF 2018’in açılış konuşmasını yapacak isimlerden biri de Sabancı Üniversitesi Rektör Vekili Zehra Sayers olacak.

Zehra Sayers, üniversitemizin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi kurucu öğretim üyelerindendir. 2010 yılından bu yana Temel Geliştirme Direktörlüğü görevini de yürütmektedir.

Doktora derecesini Londra Üniversitesi’nde Biyofizik alanında (1978) ve Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Fizik alanında (1974) almıştır. Bilimsel çalışmalarını 1984-1998 yılları arasında Almanya’daki Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarları’nda (EMBL) yürütmüş, doktora sonrası çalışmalarını Oxford’da The Open University ve İsveç’te Uppsala Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Uluslararası arenada, Orta Doğu’daki Senkrotron-Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamaları (SESAME) Projesi’ne 2001 yılından bu yana Bilimsel Danışmanlık Komitesi Başkanlığı görevini yürütmektedir. Bunun yanında Stanford Senkrotron Radyasyon Laboratuvarı (SSRL) eleştirmeni, Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi (TAC) Bilimsel Danışmanlık Komitesi ve EMBL Hamburg Proje Değerlendirme Paneli üyesidir.

Akademik kariyeri boyunca yapmış olduğu bilimsel çalışmaları, İsveç Doğa Bilimleri Araştırma Konseyi, TÜBİTAK, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü (EMBO), UNESCO, Jülich Araştırma Merkezi gibi kurumlarca desteklenmiştir.

Araştırma alanları, moleküler biyofizik, biyolojik makromoleküllerin X-ray yapı analizi, senkrotron radyasyonu uygulamaları, rekombinant protein üretimi ve protein kimyası, temel öğretim programı ve yeni pedagojik yaklaşımların tasarımı ve geliştirilmesidir.

6’dan fazla kitapta yazdığı bölümler yer almış ve 27’si SSCI makalesi olmak üzere 45’ten fazla makalesi yayınlanmıştır. 17’den fazla yüksek lisans ve doktora tezini yönetmiştir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.