Rüya Hırsızları, 13 dakikalık bir bankacılık reklamı

Geleceğe dair kurulan hayallerle muhtemelen en çok banka reklamlarında karşılaşıyoruz. Kanadalı reklam ajansı Cossette de bu geleneği sürdürürüyor. “Rüya Hırsızları” adlı film, aslında 13 dakika süren bir bankacılık hizmetleri reklamı.

Kanada’da finansal teknolojiler üzerine kurulmuş bir start-up olan Koho, yeni reklam filminde distopik bir gelecek anlatıyor. Bazı yönleriyle 1998 yapımı Dark City, yer yer de eski Doğu Yücel hikayelerini andıran yapısıyla Rüya Hırsızları, bankaları karanlık bir geleceğin mimarı olarak gösteriyor. Kısa filmde ayrıca, bilim kurgu türüne ilgi duyanların gözüne çarpacak farklı referanslar da söz konusu.

Geleneksel bankacılık sistemi, hayallerinizi çalıyor

Genellikle bankacılık hizmetleri reklamlarında hayalinizdeki evi satın aldığınızı, çocuğunuzu iyi bir okulda okuttuğunuzu, keyifli hobiler ve seyahatlerle dolu bir emeklilik yaşadığınızı görürsünüz. Ancak Koho, bankaların sizi hem büyük zahmetlerle kazandığınız paranızdan hem de hayallerinizden ettiğinizi söylüyor.

Rüya Hırsızları’nın yönetmen koltuğunda, daha çok müzik videolarıyla tanınan Fleur Fortuné oturuyor. Reklam filminin ana fikri, Kanadalıların yarısından fazlasının ay sonunu zor getirmesi ve herhangi bir birikim yapamamasından çıkmış.

Masrafsız uygulama Koho

Koho’nun yaratıcı departman yöneticisi ve Cossette’in eski stratejisti Jason Chaney, çizilen karanlık geleceğin bizzat bankacılık sisteminden kaynaklandığını belirtiyor. İnsanlara hayal satan ancak onlara kazandırmak yerine sadece kendi faydasına çalışan geleneksel bankacılık sisteminin, masraflarla insanları sömürmeyen Koho sayesinde değişebileceğini dile getiriyor.

13 dakika reklam izleyecek zamanınız yoksa, kısa filmin 2 dakikalık versiyonuna da göz atabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.