Site icon Campaign Türkiye

Rolls-Royce’dan “sıfır karbon emisyonlu motor”

Rolls-Royce ve Avrupalı havayolu şirketi easyJet, çevre dostu havacılık için çok büyük bir kilometre taşı olabilecek şekilde kısa bir süre önce dünyada hidrojen kullanan ilk modern uçak motorunu çalıştırdıklarını duyurdular.

Havacılık sektöründeki şirketlerin faaliyetleri zararlı karbon emisyonuna sebep olduğu bilinen bir durum. Buna karşın Rolls-Royce, endüstride daha önce hiç yapılmamışı test ederek geleceğe dair umut dolu bir adım attı. Şirket, sürdürülebilirlik hamlesiyle 2050’ye kadar sıfır karbon emisyonu hedefine bir adım daha yaklaştı.

İngiltere Savunma Bakanlığı Boscombe Down’daki tesiste yapılan test sonucunda, mühendisler geleneksel jet yakıtı yerine hidrojeni kullandı. Rolls-Royce, easyJet ile yaptığı ortak deneyde sivil ve askeri uçaklara güç sağlayan AE 2100-A turboprop motoru test etti. Deney, İskoçya’da bulunan Orkney Adalar’ında rüzgar ve gelgit enerjisiyle üretilen yeşil hidrojen ile yapıldı.

Rolls-Royce ve easyJet tarafından gerçekleştirilen bu deney, uçağın kaldırılmasını kapsamasa da gelecek için umut vadediyor. İki şirketin sıradaki deneyi ise Rolls-Royce Pearl 15 iş jeti motoru ile karada tam ölçekli bir test olacak. Diğer yandan ise AirBus hidrojen teknolojisini test etmek için CFM International ile çalışıyor. 2035’e kadar sıfır emisyonlu bir uçak üretiminin testi olarak superjumbo A380 motorunu kullanmayı planlıyor.

Exit mobile version