artwork

Rolex satışları 11 milyar doları aştı

1 ay önce

0

İsviçreli lüks saat markası Rolex ilk defa yıllık bazda 10 milyar dolar satışı geçti. Morgan Stanley analistleri “Başka hiçbir lüks marka kendi sektöründe bu kadar baskın bir konumda olduğunu iddia edemez” değerlendirmesinde bulundu.

Morgan Stanley tarafından hazırlanan bir rapora göre, İsviçreli saat markası 2023 yılında 10,1 milyar İsviçre Frangı (11,5 milyar dolar) satış rakamına ulaştı. 2022’ye kıyasla yüzde 11’lik bir artışme rekor kıran Rolex aynı zamanda pazar payın dünya çapında yüzde 30’un üzerine çıkarttı.

Louis Vuitton’un geçen yıl lüks çanta pazarında yaklaşık yüzde 19’luk bir paya sahip olduğuna dikkat çeken analistler, Rolex’in konumunun eşi benzeri görülmemiş olduğuna dikkat çekti. Morgan Stanley analistleri raporda “Başka hiçbir lüks marka kendi sektöründe bu kadar baskın bir konuma sahip olamaz” diye yazdı.

Analistler Rolex markası “Cartier, Omega, Audemars Piguet, Patek Philippe ve Richard Mille markalarının toplamından daha fazla satışla lüks saat endüstrisinde tartışmasız 1 numara olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.