Site icon Campaign Türkiye

Robotik Sandalye İle Tekerlekli Sandalye Tarih Oluyor

Chronus Robotics tarafından geliştirilen Kim-e robotik tekerlekli sandalye, kullanıcısını istediği an istediği boy hizasında ayarlayabilme özelliğine sahip. Birçok tekerlekli sandalye kullanıcısının sadece oturur durumda olması ve insanlarla göz teması kuramaması şikayetçi oldukları bir durumdur. Sosyal ve psikolojik etkileri de beraberinde getiren kısıtlı sandalye tipini geride bırakarak bu durum tarihe karışıyor.

Kullanıcılar Kim-e adlı robotik sandalye sayesinde ister oturup ister ayakta durabilecekler. Aynı zamanda yüksekteki nesnelere erişim açısından da kolaylık sağlanmış olacak. Birkaç yıldır kullanıcıyı ayakta tutabilen sandalye modellerine rastlasakta içlerinde en popüler olanı, son dönemlerde tasarlanmış olan yüksekliği anında değişebilen, dik durumdayken yarı-oturma sistemiyle kullanıcının konforunu sağlayan  Kim-e adlı robotik sandalye.

Kullanıcıları istediği oturma hizasını yükseltebilen ve onları dik konuma getirebilen robotik sandalye Chronus Robotics adlı Litvanya’lı şirket tarafından üretildi. İşlevsellik ve konfor açısından dikkat çeken sandalye saniyeler içinde duruş pozisyonunu değiştirebiliyor. Henüz piyasaya sürülmedi ve fiyat konusu hala tartışma gündeminde.

Kim-e Gelişmeye Devam Ediyor

Akıllı telefonla kontrol edilebilen kullanıcının vücut şekline uyum sağlayabilen Kim-e, azami hızı satte 20 km ve dört saatlik şarjla 30 km yol alabiliyor. Arazi lastikleri ile 7 cm yükseklikleri aşabiliyor ve 20 derece eğimlere rahatlıkla tırmanabiliyor. Otomobil bagajında taşınabilme kolaylığına sahip ve 40 – 90 ağırlığındaki kullanıcıları taşıyabilme kapasitesi mevcut. Sandalyenin kendisi ise 38 kg.

Exit mobile version