artwork

RestaurantHer ile “mutfaktaki kadın” algısı değişiyor

6 yıl önce

0

Amerika’nın yemeksepeti.com tarzı yemek siparişi sitesi Grubhub, mutfaktaki kadın algısını değiştirecek bir reklam filmi yayınladı. RestaurantHer kampanyası dahilinde yayınlanan televizyon reklamında kadınlar yine mutfakta gösteriliyor ancak bu kez yaptıkları şey “evin erkeğine ve çocuklara” yemek hazırlamak değil, ekonomiye dahil olmak, restoranları yönetmek, kariyerlerini şef olarak sürdürmek ve mutfağı ele geçirmek.

RestaurantHer kampanyasında kadınlar kendi mutfaklarını ele geçirmeye davet ediliyor.

“Bu, kadınlara bir çağrıdır” cümlesiyle başlayan reklam filminde, hazır gıda sektörünün mutfağında çalışan, sabahın erken saatlerinde restoranını açan, malzemeleri seçip taşıyan, bıçaklarını bileyen ve servis edilecek yemeği hazırlayan kadınların görüntüleri yer alıyor. Grubhub, restoran endüstrisini kadınlar için daha eşitlikçi bir hale getirmek üzere hem kadın çalışanları hem de siteden sipariş veren kullanıcıları bir adım atmaya davet ediyor.

RestaurantHer kampanyası, televizyon reklamının yanı sıra internette de kısa belgesel tarzında videolar içeriyor. Web sitesinde kadınlar tarafından yönetilen restoranların konumlarını da gösteren Grubhub, kampanyaya destek olmak isteyen kullanıcılarını bu restoranlardan sipariş vermeye yönlendiriyor.

Amerika’da şeflerin sadece %19’u kadınlardan oluşuyor. Benzer bir şekilde, sektördeki kadınlar eşdeğer pozisyonlarda çalışan erkeklere oranla %28 daha az kazanıyorlar. Grubhub, RestaurantHer kampanyasıyla sektördeki cinsiyet ayrımcılığının altını çiziyor ve bu durumu değiştirmek üzere, kampanyaya katılan herkes adına 1’er dolar bağış yapmayı vaat ediyor.

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...