REMIX Academy Istanbul geleceğe yön verenleri buluşturdu

29 Mart’ta bomontiada ve ATÖLYE’de gerçekleştirilen REMIX Academy Istanbul geleceğe yön verenleri buluşturdu. Türkiye’den ve Birleşik Krallık’tan önemli konuk ve konuşmacıları ağırlayan REMIX Academy Istanbul, British Council ve Pozitif işbirliği ile gerçekleştirildi. Zirvede Tate, Design Museum, Royal Shakespeare Company, British Film Institute, Microsoft, Factory 42, ATÖLYE, Facebook, TABİT, Hannah Barry Gallery, Mindshare, Nowhere Studios, İstanbul Tasarım Bienali, KızCode ve CultureLabel.com’dan isimler deneyimlerini ve hikayelerini paylaştı.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen REMIX Academy Istanbul’da kültür kurumlarının ve yaratıcı endüstrilerin dönüşümünde, teknolojik girişimlerle sağlanabilecek alternatif üretimler konu alındı.

Tate Dijital Direktörü Ros Lawler: “Vermek istediğimiz bilgiyi büyük cümlelerle süslemeyi değil, onu anlaşılır kılmayı istiyoruz.”

“En büyük bariyer kullandığımız kelimeler”

REMIX Academy Istanbul’da Dijital Çağda Kültürel Deneyimlerin Dönüşümü oturumunda konuşan Ros Lawler (Tate Dijital Direktörü), bir kültür kurumu için dijital ortamda bilgiye erişimi kolaylaştırmanın önemini vurguladı. Tate Modern’den örneklerle kültür kurumlarının teknolojiyle birlikte yaşadığı dönüşümden bahseden Lawler, “Vermek istediğimiz bilgiyi büyük cümlelerle süslemeyi değil, onu anlaşılır kılmayı istiyoruz.” dedi.

“Teknoloji, sanatta hayal gücünün sınırlarını genişletiyor”

Royal Shakespeare Company Dijital Gelişim Direktörü Sarah Ellis, konuşmasında teknolojinin sanatçılara daha önce yapılamayanı, mümkün olmayanı vurguladığını örneklerle anlattı. Ellis, “Teknoloji tiyatrodan maskeleri ve makyajı alıyor, sanatı hayal gücünün sınırlarına taşıyor” diye konuştu.

British Film Institute Dijital Direktörü Edward Humphrey: “Film kültürüyle insanlara ilham verebilmeyi hedefliyoruz.”

“İnsanlara eski filmleri izlemeleri için yeni nedenler veriyoruz”

REMIX Academy Istanbul’daki konuşmasında, dijital ortamda her ay 2 milyon insanın British Film Institute ile temas ettiğini vurgulayan British Film Institute Dijital Direktörü Edward Humphrey, film kültürüyle insanlara ilham verebilmeyi hedeflediklerini ve bunun için dijital deneyimlere yönelik işbirlikleri ve projeler ürettiklerini belirtti.

Hannah Barry Gallery ve Bold Tendencies’in kurucusu Hannah Barry, Peckham’ın değişiminde rol oynayan kişilerden.

Boş bir otoparktan sanat merkezine

Güney Londra’daki Peckham’daki kullanılmayan bir otoparkı bir çağdaş sanat galerisine dönüştürme sürecindeki tecrübelerini aktaran Hannah Barry, bölgenin dönüşümüne öncülük eden Bold Tendencies’ın görsel sanatlar, mimari, müzik ve dans içeren bir yaz programının detaylarını paylaştı.

Geleceğin Müzesi

İngiliz Milletler Topluluğu Enstitüsü’nün eski binasını, modern tasarım ve mimarinin öncüsü Design Museum’a dönüştürme projesini yürüten Alice Black, konuşmasında teknoloji devrimiyle birlikte, insanların kültür ve sanatla ilişkisini güçlendirmek için benimsedikleri üç temel prensibi anlattı. Konuşmasında günümüzde müzelerin e-ticaret perakendecilerininkine benzer şekilde değiştiğine değinen Black, hedef belirlemenin, deneyimleri aktarmanın ve hikaye anlatımıyla bağ kurmanın önemini vurguladı.

Design Museum’un Direktörü Alice Black müzelerin geçirdiği değişimi anlattı.

REMIX Academy Istanbul Konuşmacıları

Tate Dijital Direktörü Ros Lawler, Royal Shakespeare Company Dijital Gelişim Direktörü Sarah Ellis, British Film Institute Dijital Direktörü Edward Humphrey, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, Microsoft Genel Müdürü Murat Kansu, Factory 42 Direktörü Dan Smith, TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, Nowhere Studios Kurucusu Burak Tezataşer, KızCode Kurucusu Müjde Esin, ATÖLYE Kurucu Ortağı Kerem Alper, 4. İstanbul Tasarım Bienali Küratörü Jan Boelen ve İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova, Mindshare Birleşik Krallık, Trendler ve İçgörü Direktörü Sophie Harding, Facebook Global Yaratıcı Direktörü Mark D’Arcy, Facebook Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölge Direktörü Ari Keşişoğlu, Hannah Barry Gallery ve Bold Tendencies’in kurucusu Hannah Barry ve Design Museum’un Direktörü Alice Black.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.