artwork

Reklamverenler neden podcast’lere yatırımı artırdı?

3 yıl önce

0

Bir Advertiser Perceptions raporu, pazarlamacıların mecranın güvenli ve güçlü bir hedef kitle potansiyeline sahip olduğunu düşündüklerini gösteriyor. Pandemi markaların hedef kitlesini genişetirken reklamverenler podcast’lere giderek daha fazla yatırım yapıyor.

Geçen yıl ekim ayında 205 reklamverenle yapılan röportajlara dayanan araştırmaya göre; reklamverenlerin %56’sı salgının podcast reklamcılığını daha önemli hale getirdiği konusunda hemfikir ve %63’ü ise podcast’leri haftada en az bir kez dinlediğini söylüyor.

Advertiser Perceptions İş Zekası Başkan Yardımcısı Sarah Bolton, bu mecraya olan ilginin büyük ölçüde aşina olma, marka güvenliği ve hedef kitle potansiyelinden kaynaklandığını söyledi. Araştırmaya katılanların %72’si podcast’lerin hedef kitlesinin cazip olduğunu ve %68’i ise mecranın sağladığı marka güvenilirliğine değer verdiğini söyledi.

Rapora göre reklamverenler podcast mecrasıyla ilgili olumlu düşünceler içinde olsa da podcast reklamcılığı çok fazla kampanya ölçümlemesi ve raporlama sunmadığından metriklerde muamma yaşanıyor.

Katılımcıların %60’ı daha iyi bir üçüncü taraf doğrulaması istediklerini ve üçte ikisi kampanya ölçümleme metriklerinden memnun kalmadıklarını söyledi.

İkinci bir sorun ise; Apple’ın iOS14’ü aracılığıyla reklamverenler için üçüncü taraf cookie’ler ve tanımlayıcıların aşamalı olarak kaldırılmasıyla daha da kötüleşmesi olasılığı.

Bolton şöyle açıklıyor: “Mikro kampanya metriklerini genel kapsamda yakalamak daha zor olacak. Dolayısıyla kampanya döneminde artışlara veya satışlara odaklanma eğilimi var.”

Reklamverenler günümüzde tür, dizi veya bölüm gibi diğer seçenekler üzerinden kitle segmentine göre podcast reklam alanı satın almayı tercih ediyor. Bir eMarketer raporuna göre; podcast reklam harcamalarının bu yıl %45 artması bekleniyor.

Bolton ayrıca veri sağlayıcılarının metriklere bütünsel olarak bakmalarını teşvik etmek için reklamverenlerle yakın temasta çalıştıklarını da ekliyor.

Podcast’ler, marka açısından güvenli ve yüksek etkileşimli platformlar arayan reklamverenler arasında da popüler. Rapora göre; reklamverenlerin %73’ü podcast’lerin marka tercihinde etkili olduğunu, %66’sı ise marka bilinirliğini ve hatırlanma oranını artırdığını düşünüyor.

“Podcast’lerde ilginç olan durum, yeni bir mecra olmaması; podcast yayınları 15 yıldır hayatımızda. Ancak Spotify, Pandora ve Amazon’daki yatırımlar ile nihayet bu dönüm noktasına ulaştı.” diyor Bolton.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...