Reklamların umut veren eşitlik karnesi

Reklam sektörünün sağlıklı gelişimi adına yaptığımız çalışmalardan bizce en önemlilerinden biri olan Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, 2017 yılında bir hayal gibi geliyordu ama bugün bu hayalimizin gerçekleşmesine şahit oluyoruz hem de dört yıl gibi kısa bir zaman içinde…

Şüphesiz ki daha iyi sonuçlar elde etmemizin en önemli etkeni süreklilik. 2018 yılından beri istikrarla devam ettirdiğimiz “Effie Ödülleri Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi” araştırmamızda bugüne kadar 22 ürün kategorisinde toplam 1320 TV reklamı analiz edildi. Reklam sektörü için “Reklamda Cinsiyet Eşitliği Kılavuzu” haline gelen araştırmamızın 4. fazında çarpıcı sonuçlar var;

2018’de açıklanan 10 senelik trend ortalamasında %35 olan kadın ana karakter oranı 2021 itibariyle %53’e ulaştı.

Banka/Finans reklamlarında kadın ana karakter oranı %27’den %54’e yükseldi.

Kadın ana karakterlerin çalışan rolünde gösterilme oranı %33 olarak gerçekleşti, geçen yıl bu oran %24’tü.

Kadınlarla özdeşleştirilen Ev Temizlik ve Bakım reklamlarında erkek ana karakter oranı 2019’da %8 idi 2021’de inanılmaz bir artışla %50 oldu.

Evi çekip çeviren rolündeki erkeklerin oranında da 2020’ye göre 3 kat yükseliş var.

Toplumu eşitlik yönünde etkileme ve algıları şekillendirme yönünde en etkili iletişim aracı reklamdır demiştik, tüm reklamverenleri, yaratıcı ajanslarını kutuluyorum, kısa zamanda bize bu tabloyu yaşattıkları için… Fakat daha yapacak çok işimiz var değerli meslektaşlarım!

Kadınlar dışses olarak seslerini hala duyuramıyor, nedeni belirsiz bir şekilde -çünkü elimizde bir kaynak, araştırma verisi yok- erkek dışses hakimiyeti devam ediyor! Her 4 TV reklamından sadece 1’inde kadın dışses kullanılıyor. 

Kadınlar hep genç ve incecik, erkeklerse olgun da dolgun da olabilir, öyle mi?

Lütfen rvd.org.tr’den raporumuzu detaylı olarak bir inceleyin ve gelecek yıl karnedeki yüksek notları düşürmeden, zayıf notları da düzelterek daha güzel bir tablo için çabalarımıza destek vermeye devam edin.

Daha eşitlikçi reklamlar tamam, kapsayıcı reklamlar için daha çalışacağız.

Dilhan KOLKO YILDIZ

RVD Genel Koordinatörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.