Reklamlar değişir, toplum değişir

Aralık 2019’da gerçekleştirdiğimiz Unstereotype Alliance Türkiye lansmanından sonra, artık daha çok çalışmamız gerektiğinin bilinciyle, bu oluşumun en önemli hedeflerinden biri olan farkındalık yaratan iletişim yollarıyla kalıplaşmış cinsiyet rollerine bir “dur deme zamanı geldi” diyoruz!

Tüketicinin en sık maruz kaldığı iletişim aracı olan reklam, toplumu eşitlik yönünde etkileme, algıları şekillendirme noktasında en güçlü sosyal dönüşüm aracı ve itiraf edelim; biz reklamcılar hem erkek hem de kadınlara karşı kalıp yargıları besledikçe, tüketicinin içeriklerle bağını kopardığını görüyoruz. Elbette bu dönüşümü yaratmak uzun soluklu bir çalışma gerektiriyor. Bunu hızlandırmak için önceliklerimizi, Bahçeşehir Üniversitesi’yle beraber hazırladığımız “Effie Ödüllü Reklamların Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi İkinci Faz Araştırması”ndaki çarpıcı sonuçlardan yola çıkarak belirledik. RVD websitemizden tüm detaylarına ulaşabileceğiniz rapora göre; reklamlarda çalışan kadın görünürlüğü sadece %6 yani geleneksel rollerin dışına bir türlü çıkamıyorlar, kadın dışses kullanımı yıllardır %13’ün ötesine geçemiyor. Finans, otomotiv, telekomünikasyon reklamlarında %80’lerin üstünde erkek karakter tercihi devam ediyor.

Bu veriler ışığında Concept Ajansın hayranlık uyandıran yaratıcı aklı sayesinde, 4 farklı mesajla hayat bulan kampanyamızı, ARVAK’ın değerli katkılarıyla üç büyük ildeki Açıkhava ünitelerinde yayınlamaya başladık. Olumlu yorumlar aldığımız kampanyamıza, önümüzdeki günlerde diğer mecraları dahil etmeyi
planlıyoruz.

Dönüşüm; Bir bankanın yıldönümü reklamını kadın dışses seslendirdiğinde; Bir kadın, arazi aracıyla geçilmez denen yerlerden geçtiğinde; İnatçı lekelerin hakkından bir erkek de gelebildiğinde; İşinden evine dönen kadını, bebeğiyle harika bir gün geçirmiş eşi karşıladığında… başlamış demektir. Gelecek kuşaklar için üstlendiğimiz sorumluluğun bize düşen kısmını yerine getirebilirsek, ne mutlu bize!

RVD ile Reklam Üzerine…

Dilhan Kolko Yıldız
RVD Genel Koordinatörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.