Site icon Campaign Türkiye

Reklamlar değişir, toplum değişir, kültür değişir

Bu ayki konu üzerine araştırırken insanın toprağı ilk kez işleyerek üretime başlama faaliyetinden kültür kavramının doğmasına ulaşmak beni çok şaşırttı.

Kültür faaliyeti ilk çağlarda hayatta kalabilmek için topraktan ürettiğimiz şeyler olarak tanımlanırken, günümüzde toplum olarak soyut ve somut tüm üretimlerimiz kültür kavramını biçimlendiriyor.

Bazen küçük bir grubun özelliklerinin tümü oluyor kültür; futbol kültürü, yemek kültürü, sokak kültürü gibi ya da bu gruplar birleşerek bir ülkeyi, bölgeyi tanımlamaya başlıyor; Türk kültürü, Uzak Doğu kültürü gibi.

Sanat da kültürün bir parçası. Ürettikçe zenginleşen, çoğalan, bulaşıcı bir düşünce beyan etme biçimi sanat. Yaratıcılığın en dinamik alanlarından biri olan reklamcılık, sanatın ve kültürün neresinde?

Reklamcılık, tüm sanat disiplinleri ile kurumlar için hikayeler üretiyor. Reklam toplumu değiştirici ve dönüştürücü etkisiyle en etkili kültür inşa edicilerden, dönüştürücülerden biri haline geliyor.

Post-pandemi ile reklamın dünya kültüründeki rolü hiç olmadığı kadar değerli. Reklamcılar, inandıkları değerleri dünyanın gündemine sokabilmek; eleştirdikleri kavramlara meydan okumak ve değişimi zorlamak adına, büyük bir fırsat yakaladılar.

RD olarak 2 senedir devam ettirdiğimiz ‘Reklamlar değişir, toplum değişir.’ kampanyasıyla etkimizin ne kadar büyük olduğunu sektörü temsilen ortaya koymuştuk. Cesur markaların, cesur reklamcılarla bir araya gelerek üzerine gittiği konular, geleceğe umutla bakmamıza yardımcı oluyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği, hayvan hakları, çevre sorunları vb. gibi hayati konular iletişim profesyonellerinin inisiyatifi ve ısrarı sonucu duyarlı markaların vizyonu ile toplumun da gündemine girdi.

Toplumun dönüşümünü hızlandırabilmek ve dönüşümün bir parçası olmak için cesarete ihtiyacımız var. Suya yazılan işleri geride bırakıp, iz bırakan bir dönüşümün parçası olmak için herkesin cesur olması gereken bir dönemden geçiyoruz.

Meselesi olan, yaşadığı yerin kültürünü zenginleştirmek için çabalayan iletişimcilerin elinde büyük bir fırsat var: Dünyayı değiştirebilmek.

Mehmet Özkanoğlu

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version