Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

2017 Kasım’ında RVD çatısı altında önemli bir oluşum hayata geçti. Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu, reklamlarda zararlı kalıp yargılar içeren temsillerin kullanımını önlemek, çoğulcu ve kapsayıcı temsilleri teşvik etmek amacıyla çalışmalarına başladı. Tüm sektör paydaşlarını bir araya getiren bu inisiyatif, o günden bugüne hız kesmeden çalışmalarını sürdürüyor. RVD ve BAU iş birliğiyle gerçekleştirilen ve 2018 Kristal Elma’da sonuçları sektörle paylaşılan araştırma, ana karakter ve dış sesteki cinsiyet dağılımında ciddi dengesizlikler olduğunu ve reklamların geleneksel kadınlık ve erkeklik rollerini üretmeye devam ettiğini gösterdi.

Peki bu dengesizliği yaratan dinamikler, olumlu değişimin önündeki engeller, aksiyon için sektörün güçlü yönleri ve fırsatları neler? Cevapları bulmak için tüm sektör 28 Mart 2019’da bir araya geldi ve kurul tarafından düzenlenen Arama Toplantısı’nda ortak bir akıl geliştirildi. Aynı gün New York’ta “Unstereotype Alliance Global Member Summit”in de açılışı yapıldı.  İlerici toplumsal cinsiyet rollerine yer veren içeriklerin nasıl üretilebileceğinin tartışıldığı toplantıya kurul adına Ezgi Tokman katıldı. Toplantıda Cannes Lions jürilerinin, bundan sonra uygulamaları değerlendirirken Unstereotype ilkelerini gözetecekleri duyuruldu. Geçtiğimiz yıl Kristal Elma, Mixx, Prida ve bu yıl ek olarak Effie gibi yarışmalarda verilen Toplumsal Cinsiyet Özel Ödülleri de bu yönde bir dönüşümün Türkiye’deki ilk adımları olarak değerlendirilebilir.

Reklamda toplumsal cinsiyet eşitliği global bir gündem. Türkiye’deki çalışmalar, dünyadaki gelişmelere paralel ama yerel gerçeklikleri gözeten stratejilerle ilerliyor. Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA) 29 Mart’ta Lizbon’da düzenlenen törende, RVD’nin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki öncü çalışmalarını “WFA President’s Awards” ile ödüllendirdiğini açıkladı. Yolumuz uzun. Ama bu ödül doğru yolda olduğumuzu bize bir kez daha gösterdi. Gururlu, mutlu ve umutluyuz.

Dr. Gül Şener

RVD Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu Sözcüsü,

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 88. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.