Reklamcılıkta nasıl genç kalınır?

Battery Kreatif Direktörü Raymond Hwang, reklamcılıkta uzun ömürlü olmayı kendi deneyimleri ışığında anlatıyor ve birkaç tavsiye veriyor.

Reklamcılığın gençleri hep onurlandırdığı söyleniyor. Aslında bu kısmen de doğru. Bence reklamcılık, “gençliği” kutluyor.  Hayatta da olduğu gibi işimizde bir çocukların masası bir de büyüklerin, yani yetişkinlerin masası var. Ve bana sorarsanız her ikisinde de rahat olmanız gerekir. Bu, iş hayatında benim epey erken öğrendiğim bir ders oldu. İlk müşteri toplantımı hatırlıyorum. Muhtemelen 14 yaşındaymışım gibi gösteriyordum. Bağlı çalıştığım kreatif direktör hastalanmıştı bu yüzden de markayla ilgili konuşmak benim yeni yetme omuzlarıma kalmıştı. Müşteri yetişkin birini beklerken beni görünce pek de hoş olmadı. O anda hayal kırıklığının bir sesi olduğunu sayelerinde oldukça net bir şekilde görmüş ve tabii ki duymuş oldum. Gözler devrildikten ve biraz soğuk, biraz da küçümseyen duruşlardan sonra toplantı hemen yeniden planlandı. Uçağa döndüğümde muhtemelen daha yaşlı değildim ama daha çok akıllanmıştım.

Ve bugüne dönelim. Şu an 40’lı yaşların ortasına geldim ve kariyerimde ödüle layık görülen yeterli miktarda iş yapacak kadar da şanslıyım. Ki bunların birçoğu zanaatın ustalığı ile sonsuz meraka özeldi.

Gördüm ki bu zihniyet sadece reklamcılık sektörüne özel değil. Ancak işin içinde yaratıcılığın olduğu dünyalara bakarsak endüstrinin devleri arasında sayılan Alex Bogusky, David Droga ve Lee Clox’u yenilikçi olan Dr. Dre, Richard Branson ve Kelly Slater ile aynı kategoriye rahatlıkla koyabilirsiniz. Bu ikonlar bizi yeni yeteneklere, yaklaşımlara ve felsefelere doğru yönlendirmeye devam ediyorlar. İçgüdülerinin altın değerinde olduğu kesin. Eğer bir parti verecek olsalardı hem Tyga’nın hem de Paul McCartney’in orada olacağına bahse varım.

Yaratıcılıkta uzun ömürlü olmak denilince, kazanılan otorite ve buna eklenen gençliğin küstahlığı gerçekten de güçlü bir karışım oluyor. Bu yüzden benim çok işime yarayan 10 ipucunu paylaşıyorum:

Uzmanlığınıza güvenin

Bir süredir bu iş içerisindeyseniz, milyonlarca insanın gördüğü ve dünyadaki en iyi üreticilerle ortaklıkların kurulduğu işler de yapmışsınızdır. Bununla gurur duyun.

Meraklı olun

Daha büyük bir dünyaya doğru gidin. Meraklı olun. Bu çok daha eğlenceli. Eğer her yıl referanslarınızı daha az kişi biliyorsa, yenilerini edinin.

Kusursuzluğu arayın 

İnsanlar doğal olarak ustalığa karşı eğilimliler. Film ya da müzik fark etmez, bir şeylerin kusursuz bir şekilde yapıldığını biliyoruz. Bunu bilmeden önce detayların sömürürcesine öğrenildiğini de bilin.

Asla, bir şeyin yapılamayacağını söylemeyin.

Hawai’de bir söz vardır: “Yapılabilinirse yapılabilinir. Yapılamayacaksa da yapılabilinir.” Her zaman bütçeye göre çok iyi bir iş ya da daha çok insanın inanabileceği bir biref vardır.

Sunum yapmayı sevin

Kamusal bir alanda çıplak kalmaktan çok daha korkutucu gelebildiğini biliyorum ama sunum yapmayı artık kucaklayın ve benimseyin. Çünkü fikirlerinizi korur ve sizi de değerli yapar.

Ben’leri atın  

İyi bir partner asansörde sıkışıp kaldığınızda beraber durabileceğiniz birisidir ya da iyi bir CD biriyle iş paylaşmak için heyecanlanmanıza yetebilir. İyi bir lider çevresindeki herkesi kaldıran kişidir. Her zaman o kişi olun.

Takımınızı kucaklayın

Bütün departmanlarla konuşun, junior, senior, müşteri… Her masada da rahat olun. Kaçışınız hale gelen bir hobiniz olsun. Müzik, fotoğraf, yemek yapmak, ne olursa olsun fark etmez ama kimsenin canınızı sıkmadığı bir şey olsun. Bulduğunuz şey her ne olursa olsun pek çok defa yetkinliklerinizi tamamladığını ve geliştirdiğini göreceksiniz.

Hareket edin

Her zaman düşünmenin daha çok kalori yaktırdığını hissediyorum. Ama yine de sörf, bisiklet, yoga fark etmez zihninizi bir tapınak gibi korumak ve parlaklığını sağlamak için bir şeyler yapın.

Gülümseyin

Sizi genç tutacağı gibi işinizin ne kadar iyi olduğunu da ortaya koyar. Yaşlandıklarıyla ilgili yakınan pek çok kişinin aslında gençken de aynı şeyi söylediklerini fark ettim.

Alışkanlıklar içinde kaybolmayın. Bu bir tuzak. Dünyanın ve tabii ki reklamcılığın her zaman genç akıllara ve yetişkin becerilerine ihtiyacı olacak. İkisine de sahip olun.

Raymond Hwang  

Battery Kreatif Direktörü

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.