artwork

Reklamcılar Derneği’nin 40. olağan genel kurulu gerçekleşti

3 hafta önce

0

Olağan Genel Kurul sonucunda Reklamcılar Derneği’nin yeni dönem kurulu belirlendi. Reklamcılar Derneği 40. Yönetim Kurulu Başkanlığını TBWA\Istanbul’un CEO’su Burcu Özdemir sürdürecek.

Reklamcılar Derneği’nin 2024 yılı yönetim kadrosunda yer alacak isimler dün gerçekleşen olağan genel kurul toplantısında yapılan seçimlerle belirlendi. 2022-2024 Nisan aralığındaki başkan Banun Erkıran’ın ardından derneğe başkanlık edecek isim Reklamcılar Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 2011 yılından bu yana görev alan Burcu Özdemir olurken, derneğin asbaşkanı Cüneyt Devrim, medya asbaşkanı İbrahim Şahin, genel sekreteri Ela Gökkan ve saymanı Sarper Danış olarak belirlendi.

Burcu Özdemir

Reklam sektöründeki meslek hayatına 2000 yılında başlayan ve 2003 yılında TBWA\ISTANBUL bünyesine katılan Burcu Özdemir, marka temsilcisi olarak başladığı yolculukta lokal ve uluslararası birçok markaya hizmet vermiş, sektörde ilham veren kadınlar arasında anılmıştır. Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’sundan biri olarak seçilen Özdemir, AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi, OMD Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD üyesi olarak birçok alanda faaliyet göstermektedir.

28 Mart Perşembe günü HanSpaces’da gerçekleşen genel kurul toplantısında derneğin geçmiş dönem faaliyetleri ve gelecek dönem planlamaları da gündemdeydi.

Başkanlığı devralan Burcu Özdemir 40. Genel Kurul’u kutlarken, derneğin kuruluşunun 40.yılının 4.0 teması altında görkemli bir gala ve ‘Türkiye’de Reklamcılık’ konulu belgesel ve içerik serileri hayata geçirerek kutlanacağının müjdesini verdi. Derneğin 40 yıllık geçmişinden güç alarak, sektörü gelecek 40 yıla hazırlayacak faaliyetlerde bulunacaklarını belirten Özdemir, 4.0 teması kapsamında inovasyon ve teknolojiye odaklanarak, sektörü geleceğin gereksinimlerine uygun hale getirecek adımları atmaya dair hazırlıklarına vurgu yaptı.

40. dönem Genel Kurul Başkanı Burcu Özdemir başkanlığı devraldığı konuşmasında sektör özelindeki fikri haklar ve telif süreçlerinin somut zeminlere oturtulması yönündeki hazırlıklara da değindi. Özdemir, yeni dönem hedefleri arasında teknolojik bir transformasyondan geçmekte olan sektörün çalışan profillerinin itibarlı ve adil şekilde ücretlendirilmesi, mesleğin en üst seviyede itibarlı noktaya taşınarak gençlere fırsat alanları açılması gibi konulara da işaret etti. Sektör dernekleri, reklamverenler, kamu ve sektör paydaşları ile yakın ilişkiler içerisinde bu hedeflere doğru adımlar atılacağını vurgulayan Özdemir, Reklamcılar Derneği 4.0 kapsamındaki çalışmalarını ivedilikle hayata geçirerek paylaşıma açacaklarının altını çizdi.

Olağan Genel Kurul Gündeminden Haberler

Reklamcılar Derneği Olağan Genel Kurulu’nda geçmiş dönem faaliyetlerine dair aşağıdaki bilgiler paylaşıldı;
• Kristal Elma’nın 35. Yaşı kutlandı.
• Türkgye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı kutlandı. Kristal Elma Yarışması’nda, bu seneye özel Cumhuriyet’in 100. Yılı Özel Kategorisi ücretsiz kategori açıldı. 1000 kişinin üzerinde katılıma ulaşan özel kategori ile, ülkece atlatılan zor bir senede üretken en yaratıcı
projelere dikkat çekildi ve ödüllendirildi.
• Depremin üzücü etkilerine pozitif katkı sağlama niyetiyle dernek deprem bölgesine jeneratör ulaştırdı. Daha uzun soluklu bir proje ve destek sağlama doğrultusunda,
Türk Eğitim Vakfı ile 10 öğrencinin 4 yıllık üniversite eğitimini karşılayacak bir fon açıldı. Fon kapsamında derneğe bağlı ajansların üst düzey yönetici kadrosu ile TEV bursiyerlerini mesleki hayata kazandıracak mentörlükler verildi.
• Effie Türkiye’de, Effie globalin yeni kuralları uygulamaya alındı ve değerlendirme
sistemleri dünya standartlarına taşındı.
• Türkiye Reklam ve Medya YaErımları Raporu sektör STK’ları (RVD, IAB, MMA, ARVAK, URYAD) ile ortaklaşa olarak Deloitte danışmanlığında yayınlandı ve endüstrinin sağlıklı büyümesi için önemli bir adım atılmış oldu.

• REPİD (Reklam ve Pazarlama İletgşgmg Derneğg) sektörün altı sgvgl toplum kuruluşu olan RD, RVD, IAB, MMA, ARVAK ve URYAD ortaklığında kuruldu. Dernek endüstrinin gelişmesi için çalışmalarına başladı.
• 2023 Kristal Elma Yarışması’nın çıkEları değerlendirilip, 2024 Kasım’da gerçekleşecek yarışmaya dair hazırlıklar paylaşıldı.
• Reklam ve pazarlama iletişiminde yapay zeka ve insan faktörünü konu alan online ortamda gerçekleşen Kristal Elma 360 etkinliği 1.000 kişinin canlı katılımıyla gerçekleşti.
• Emie Türkiye 2024 Ödülleri için başvuru süreci tamamlandı.

REKLAMCILAR DERNEĞİ 40.DÖNEM YÖNETİM KURULU
– Başkan – Burcu Özdemir – TBWA\ISTANBUL
– Asbaşkan – Cüneyt Devrim – Havas Worldwide
– Medya Asbaşkanı – İbrahim Şahin – People
– Genel Sekreter – Ela Gökkan – MullenLowe
– Sayman – Sarper Danış – Hype
– Atakan Demirci – OMD
– Emin Örge – Innocean
– Emir Medina – Medina Turgul DDB
– Emre Kaplan – Rafineri
– Ender Buruk – Mindshare
– İlker Zaharya – Büro
– İnanç Dedebaş – Publicis
– Kerem Özkut – Concept
– Leslie Krespin – AKQA
– Mehmet Özkanoğlu – Cheil
– Özge Gülcan – MG Media

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...