Reklamcı olmak da zor, bulmak da…

Reklam ajanslarının insan kaynakları sorunu ara ara medyaya taşınıyor ancak her gün ajanslarda yaşanmaya devam ediyor. Aynı konkurlar ve yarışmalar gibi… Herkes dertli.

Birçok organizasyonda pırıl pırıl genç yeteneklerle tanışıyoruz… Öte yandan, ajanslar genç yetenekler bulmakta zorlanırlarken birçok yetenek de kendilerine uygun bir çalışma ortamı bulamamanın sıkıntısı içinde.

Bu neden böyle?

Birçok ajans genç yeteneklere kapılarını açıyor. Başlangıçta gelirleri daha düşük olabilir ama ajans bu insanları eğitiyor, onlara yatırım yapıyor. Bir süre sonra başka bir ajans bu insanları daha yüksek ücretle transfer ediyor; çoğu zaman neredeyse iki katı bir ücretle. Acil ihtiyaç anında buyurun size hazır eğitilmiş eleman.

Öte yandan, yeni ajanslarına kavuşan mutlu yetenekler bir süre sonra kendilerini kapının önünde bulabiliyorlar. Çünkü ajanslar müşteri kazandıkları gibi müşteri de kaybederler.

Bu durumda bizim yetenek yeniden iş aramaya başlar. Yeni bulduğu işte genelde ya daha düşük bir ücrete razı olur veya daha küçük bir ajansa. Sonra, eğer yine şanslı ise işleri yoğunlaşan bir ajansa daha iyi şartlarla transfer olur… Yeniden işsiz kalana kadar!

Tabii bu herkes için geçerli değil ancak son yıllarda piyasada bu kısır döngü devam edip duruyor.

Bu yüzden ajanslar reklamcı bulmakta zorlanırlarken genç reklamcılar da reklamcı olmakta zorlanıyorlar.

Eskiden bayanın yaşı, erkeğin maaşı sorulmazdı. Ama genç kuşak için bu geçerli değil. Onlar çok şeffaf. Bu nedenle ücretlendirme konusunda da bir standart yakalamak çok zorlaşıyor, kendi kendimize piyasayı yükselttikçe yükseltiyoruz.

Piyasadaki standartları belirlemek, doğru insanı doğru ajansa yerleştirmek, süreçleri profesyonelce yönetebilmek için bu sektöre özel insan kaynakları şirketleri şart.

Sektörümüzün sağlıklı bir şekilde büyümesi için ise sağlam bir altyapı şart.

İnsan kaynakları, konkurlar, yarışmalar gibi konuları çözebilmemiz içinse hepimizin birlikte hareket etmesi şart.

Elif Önay

RD Genel Sekreteri

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.