Reklam ve pazarlama dünyasında büyük değişiklikler olacak

Endüstride yapısal değişimler o kadar hızlı ve yoğun ki; açıkçası dünyanın dev reklam holdingleri kesinlikle ayak uyduramadı.

Eski usul yönetim tarzı, müşterileri tatmin etme konusunda hala ümit vadediyor. Ancak, büyük resmi anlamak, anladıktan sonra da ilerisi için yönlendirmek konusunda kesinlike yetersiz. Global reklam gruplarının güç kaybetmeye devam edeceklerini ve danışmanlık şirketlerinin bu açığı çok kısa sürede istila edeceklerini düşünüyorum. Dijital ajanslarda zaten bu gerçekleşti gibi. Sıra reklam ajanslarına geldi. Zira ilginç olan, aldıkları şirketlerin yapılarını da çok radikal bir şekilde değiştirmemeleri. Bir taraftan da danışılan şirketin; danışmanlık verdiği müşteriye bir de organik bağı olan başka bir yapı ile hizmet veriyor olması zaten başlı başına bir mesele. Bu arada Türkiye’mize bakarsak bu danışmanlık şirketlerinin çalıştığı kurumsal şirketlerin çok az bir kısmının günümüzde sağlıklı bir şekilde ayakta kaldığı da işin ironik yanı. Bu iş; ülkemizde sorumluluğu olmayan bol yetkili şeklinde yapılan ve girdiği şirketleri pek de başarıya ulaştıramamış bir resim çiziyor.

Ancak, dünyada büyük şirketlere teknoloji ve dijital çözümlerle ilgili gelecek vadetmekte. Bu iş bu şekilde giderse daha da büyür. 

Global Network yapıları 2017 ve 2018’de oldukları yerde kalıyor gibi görünüyor. Parlak bir iş planı üretemediklerini de düşünüyorum. Dönüşüm dedikleri şey, bütçe gider kalemlerini optimize etme noktasında kaldı. Ajansları melezleme süreci de en azından şimdiye kadar pek başarılı görünmüyor. Sonuç olarak; EY, Deloitte, KPMG, Bain and Boston gibi şirketler pazarlama dünyasına girdiler; doğru yerden, doğru plan ve çözümlerle büyümeye reklam ajanslarını da alarak devam ederler.  

Reklam ve pazarlama dünyasında çok kısa bir zaman aralığında çok büyük değişiklikler olacak.

Arena Medya Ajans Başkanı

Kaan Bülbüloğlu

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 88. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.