Reklam testlerinde yapay zeka dönemi: Kantar Link AI

Markalar, pazar paylarını ve karlılıklarını en üst düzeye çıkarmayı hedefledikçe, yaptıkları iletişimin geri dönüşü son derece önem kazanıyor. Kantar olarak yaptığımız araştırmalar, reklamdan en iyi geri dönüşü almak adına reklamın efektifliği, medya yatırımı ve medya tercihi üçgeninde en önemli etkenin reklamın efektifliğinden geçtiğini gösteriyor. Efektif yani markaya daha güçlü bilinirlik, satış ve marka değeri katan bir reklam oluşturmakta ise reklam performansını ölçümleme ve iyileştirme dolayısı ile reklam testleri önemli bir rol oynuyor.

Oysa ki markaların genellikle reklamlarının başarısını, tüm kreatif geliştirme süreci bittikten, kampanya hayata geçtikten sonra ölçümlediklerini görüyoruz. Ancak sorunlara müdahale etmek, en iyi verimliliği yakalayabilmek ya da herhangi bir düzeltme yapmak adına geç kalınmış bir adım olarak sonuçlanabiliyor. Bunun yanı sıra markalar, çoğu zaman promosyon reklamları, reklamların farklı versiyonları, kısaltılmış reklamlar ya da daha düşük iletişim bütçelerine sahip olan küçük markalarının reklamlarını herhangi bir teste ya da değerlendirmeye tabi tutmuyorlar. Bu durumda verimli bir iletişim süreci yakalamak zorlaşabiliyor. 

Peki tüm bunları düşündüğümüzde, bütçe ve zaman limitine takılmadan, reklamların nasıl bir performansa sahip olabileceğini reklam geliştirme sürecinde test ederek emin adımlarla ilerlemek mümkün mü?

Kantar olarak, bu sorunun cevabını ‘evet’e çevirmek için yıllardır yaptığımız reklam testlerimizden edindiğimiz tecrübelerimizi ve veri tabanımızda topladığımız bilgi birikimimizi kullanarak yeni bir yapay zeka reklam testi aracı geliştirdik: Link Artificial Intelligence.

Link AI sayesinde reklamların performansını, Kantar olarak gerçekleştirdiğimiz 200.000’den fazla reklam testi ile dünyanın en büyük reklam testi veri tabanı öğrenimlerinden yararlanarak, 15 dakika gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde ve geleneksel tüketici görüşmesi testlerine göre çok daha uygun bütçelerle tahminleyebiliyoruz.

Link AI, test etmek istediğimiz reklamı saniye saniye ayırarak içerisindeki tüm görsel ve işitsel bileşenleri algılıyor. Devamında ise yapay zeka algoritması ile, Kantar reklam ön testi veri tabanı içerisinden öğrendiği bilgilerle, reklamın içerik bilgilerini saniye saniye değerlendirerek, veri tabanında gördüğü reklamların içerik ve performanslarıyla eşleştirip, reklamın bilinirlik, satış ve marka değerine katkısı noktalarında performansını tahminliyor. Makine öğrenimi sayesinde bu süreç kendini sürekli geliştiren ve iyileştiren bir yapı haline geliyor. 

Link AI sayesinde, bütçe ve zaman kısıtlamalardan dolayı test edilemeyen reklamların efektifliğini ölçümleyerek müşterilerimizin reklam yatırımlarından en iyi geri dönüşü almalarına yardımcı olup, markalarının pazar paylarına ve karlılıklarına destek oluyoruz.

Mehmet Ali Üner

Kantar Reklam Araştırmaları Departman Direktörü   

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.