artwork

Reklam Standartları Kurumu intiharı özendirdiği gerekçesiyle bir reklamı kaldırdı

4 yıl önce

0

İngiltere’de yayınlanan reklam, depresyona ve intihara özendirdiği gerekçesiyle şikayet edildi.

Hayat sigortası şirketi DeadHappy’nin yayınladığı bir Facebook reklamı, Reklam Standartları Kurumu tarafından sorumsuz ve saldırgan olarak nitelendirildi ve yasaklandı.

Reklam görselinde yer alan metinde ölmek için hayat sigortası ifadesi yer alırken başını duvara yaslayan bir adam görülüyor. Reklamın içerik metninde ise 2 aylık ücretsiz hayat sigortası için başvuru yapacakların Skullman (Kurukafa) yazmasının yeterli olacağı yazıyor.

DeadHappy yaptığı açıklamada başka reklamları örnek göstererek söz konusu reklamın panda kafası takan insanların bulunduğu reklamlar gibi insanların yanından geçerken bakacakları başka reklamlar gibi tuhaf ve saçma olduğunu iddia etti. Ancak Reklam Standartları Kurumu (ASA) yaptığı açıklamada, DeadHappy’yi İntihar meselesini önemsiz hale getirdiğini ve hayat sigortasına yöneltmek için bazı insanları ciddi suçlara teşvik ettiğini belirtti.

Reklam Standartları Kurumu (ASA),DeadHappy’ye, reklamı mevcut haliyle tekrar kullanmamasını söyledi ve gelecekteki reklamları için de uyardı.

Birleşik Krallık’ta, Samaritans tarafından açıklanan rapora göre, erkeklerde intihar oranı kadınlara göre üç kat daha fazla.

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...