Reklam Standartları Kurumu intiharı özendirdiği gerekçesiyle bir reklamı kaldırdı

İngiltere’de yayınlanan reklam, depresyona ve intihara özendirdiği gerekçesiyle şikayet edildi.

Hayat sigortası şirketi DeadHappy’nin yayınladığı bir Facebook reklamı, Reklam Standartları Kurumu tarafından sorumsuz ve saldırgan olarak nitelendirildi ve yasaklandı.

Reklam görselinde yer alan metinde ölmek için hayat sigortası ifadesi yer alırken başını duvara yaslayan bir adam görülüyor. Reklamın içerik metninde ise 2 aylık ücretsiz hayat sigortası için başvuru yapacakların Skullman (Kurukafa) yazmasının yeterli olacağı yazıyor.

DeadHappy yaptığı açıklamada başka reklamları örnek göstererek söz konusu reklamın panda kafası takan insanların bulunduğu reklamlar gibi insanların yanından geçerken bakacakları başka reklamlar gibi tuhaf ve saçma olduğunu iddia etti. Ancak Reklam Standartları Kurumu (ASA) yaptığı açıklamada, DeadHappy’yi İntihar meselesini önemsiz hale getirdiğini ve hayat sigortasına yöneltmek için bazı insanları ciddi suçlara teşvik ettiğini belirtti.

Reklam Standartları Kurumu (ASA),DeadHappy’ye, reklamı mevcut haliyle tekrar kullanmamasını söyledi ve gelecekteki reklamları için de uyardı.

Birleşik Krallık’ta, Samaritans tarafından açıklanan rapora göre, erkeklerde intihar oranı kadınlara göre üç kat daha fazla.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.