Site icon Campaign Türkiye

Reklam sektöründen kıdemli yaratıcılar cinsel taciz karşıtı kampanya başlattı

Hüsranını yansıtan bir grup kıdemli yaratıcı, sektördeki cinsel taciz ve kadın düşmanlığının tehlikeleri konusunda genç reklamcıları uyaran bir kampanya için bir araya geldi. Anonim grup, sektörde NDA (Net Domestic Assets) kültürünü devreye sokmak istiyor.The Change Collective’in anonim görünümünün altında hareket ederek, insanların yardım ve destek almak için nereye gidebileceklerini gösterirken farkındalık yaratmayı amaçlıyorlar.

Yaratıcılardan biri kadınları, diğeri erkekleri hedefleyen iki reklam oluşturdu. Çalışma, istismarcı bir çalışma ortamının üstesinden gelmek için kullanılabilecek araçları içerecek şekilde olağan hediyeleri farklı bir anlamda sunuyor.

Hediyelerin kapsamı: Cinsel saldırıdan sonra DNA toplamak için bir kanıt çantası; suistimal, tehdit ve gaslighting* durumlarını kaydetmek için bir diktafon; tükenmişlik hissi ve akıl hastalığı olanlara yardımcı olması için antidepresanlar.

Erkek çantası ise; şahit olduklarında kadın düşmanlığını dile getirmek için bir megafon; 2003 tarihli Cinsel Suçlar Yasası’nın bir kopyası; erkeklerin toplantılarda yayın süresine hakim olmasını engelleyen bir zamanlayıcıyı kapsıyor.

Her reklam aynı zamanda NABS, Eşitlik Danışmanlık Destek Hizmeti ve insanların kullanabileceği bir web sohbeti olan Tecavüz Krizi için iletişim numaraları ve doğrudan yardım hattı bilgilerini veriyor.

Reklamcılık kariyerlerinden gelen “üzücü ve korkunç kişisel deneyimlerden” ilham alan The Change Collective; endüstrinin gözlerini, nüfuz sahibi konumdaki bazı kişilerin istismara karşı tarafsız kalabileceği gerçeğine açmak istiyor. Grup; “Sektördeki kadınlara, cinsel taciz mağdurlarına ve NDA kültürüne yönelik destek eksikliğinden” bıktıklarını söyleyen yaratıcılar, fotoğrafçılar ve halkla ilişkiler uzmanları tarafından oluşturuldu.

(Adını vermeyen) The Change Collective Kıdemli Yaratıcısı ve Üyesi: “Sektörde insanların her gün karşılaştıkları cinsel taciz ve kadın düşmanlığı, sinir bozucu ve iç karartıcı. Bizler toplu olarak yaptığımız işi seven uzmanlar olarak, topluluğumuzu korumanın bir yolunu bulmak istedik.” dedi.

Diğeri ise şunları ekledi: “Çoğu kez sessiz kaldık, göz yumduk ya da bahaneler ürettik… Herhangi bir cinsel tacize uğrayıp uğramadıklarını herkese bildirmek istiyoruz, onların yanındayız ve destek verilebilir. Bizim başımıza geldiğinde bizim hissettiğimiz gibi hissetmek zorunda değiller.”

*: Karşıdaki insana çeşitli oyunlar oynayarak zamanla kendisinden şüphe etmesini sağlamasına yönelik olan bir psikolojik işkence/manipülasyon yöntemi.

Exit mobile version