Reklam sektöründe Methbot korkusu

6 sene önce

0

Reklam dolandırıcılığına yönelik teknolojiler geliştiren White Ops'un yaptığı araştırma sonucunda Methbot adı verilen büyük bir skandal ortaya çıktı. Rus siber suçlularına işaret edilen Campaign US haberinde, Methbot'lar üzerinden markalara günde 5 milyar dolara varan zarar verilebileceği ifade ediliyor.

"Bugüne kadar denk gelen en karlı bot operasyonu" olarak tanımlanan olayda sahtecilik sayesinde reklamveren ve yayıncıların gerçek reklamlarına milyonlarca kez bakıldığı algısı yaratılıyor. Bot özellikle programatikle sunulan video reklamları hedef alırken günde 300 milyon video reklam impression'ı yaratıyor. Özellikle mecra sahipleri için bu durum gelir bazında tehdit yaratıyor. White Ops'un hazırladığı raporda, "Bu operasyon büyük oranlarda video reklamcılık impression'ı yaratarak internetteki hataları kullanıyor ve premium video reklamcılık alanını hedefliyor. Önceden alınmış IP adreslerini kullanarak bir web browser ordusunu kullanarak Methbot operasyonu, günde 300 milyon video reklamı izlendiği algısı yaratarak premium yayıncı olarak görülebiliyor" ifadeleri kullanılıyor. 

White Ops, bu durumun buzdağının sadece görülen kısmı olabileceğini belirtirken, sadece ellerindeki verileri araştırmaya dahil ettiklerinin altını çizdi. White Ops tarafından yapılan araştırmada bu tür dolandırıcılıkları sadece verileri kamuya açık biçimde sunarak durdurmanın mümkün olduğu ifade edildi.

Senin için
Tümünü göster
Küresel pazarlama endüstrisi 2023 DEI Census’u başlatıyor

Pazarlama uzmanları, anonim olarak 15 dakikalık anketi dolduruyor ve iş...

Küresel Agency of the Year’da Türkiye

Campaign Küresel Agency of the Year kısa listesinde Türkiye’den isimler...

Küresel Agency of the Year kısa listesi açıklandı

Aday ajanslar arasında VMLY&R, Åkestam Holst NoA, Oliver, Wavemaker ve...