artwork

Reklam sektörü için iyi bir yıldı

3 yıl önce

0

Gideon Spanier, pandemiyle beraber reklam, pazarlama ve iletişim endüstrisinin yaşadığı zorluklara dikkat çekerken, teknoloji ve yaratıcılığın bir araya gelmeleri gerektiğinin de altını çiziyor.

2020’yi üzüntüyle hatırlamak için pek çok neden var: Onbinlerce insan öldü. Birçok insan işini kaybetti veya iş bulmakta zorlandı. Çocukların eğitimleri kesintiye uğradı. Bu zorunlu izolasyon ve sosyal mesafenin uzun vadeli sonuçları daha da olacaktır.

Yine de bu sancılı dönem; sayısız nezaket, işbirliği, yaratıcılık ve ustalık örnekleriyle reklam ve pazarlamadaki en iyilerden bazılarını da ortaya çıkardı. Ve reklam sektörünü iyiye doğru değiştiren bir yıl oldu. Daha akıllıca ve işbirliği içinde çalışmayı öğrendik. Yaratıcı ve becerikliyiz. Hızla deneyimledik ve uyum sağladık. Ve birçok işin seyahat etmeden veya buluşmadan devam edebileceğini keşfettik. Sorunların üstesinden gelebildik çünkü yaratıcılıkla, fikirler ve enerjiyle beslenen bir sektördeyiz.

Bu krizin başlangıcında uyardığım gibi, şiddetli değişim yıkıcı olabilir. Ancak Wonderhood Studios’un baş strateji sorumlusu Jessica Lovell’ın belirttiği gibi “parçalanmış bir plandan fırsatlar yaratmak” da heyecan verici oldu. Koronavirüs bazı planları bozdu; ancak dijital, e-ticarete geçiş ve uzaktan çalışma gibi hali hazırda gerçekleşmekte olan birçok değişikliği de hızlandırdı. Tesco’nun o zamanki CEO’su Dave Lewis Nisan ayında “Birkaç haftada 10 yılda değişeceğimizden daha fazla değiştik” dedi. Ekonomik çöküş acımasızdı, çünkü bazı işletmeler ve sektörler diğerlerinden daha kötü etkilendi. Bunun yanında e-ticaret, ambalajlı ürünler, sağlık hizmetleri ve teknoloji şirketleri iyi iş çıkardı.

Koronavirüs, reklamcılığı ve medyadaki mevcut eğilimleri iş dünyasında bir yere kadar kutuplaştırdı. Dijital ve bulut tabanlı şirketler daha da ileri gitti. Pandemi, değişime erkenden ayak uydurmanın ve dijitale yatırım yapmanın önemini vurguladı. Topshop’un sahibi Arcadia gibi bunu başaramayan şirketler ise bedelini ödüyor.

Virüsle uzun süre yaşamak zorunda kalacağız ve bu durum daha fazla değişikliği beraberinde gerektirecek. Bu nedenle, birçok markanın 2020’de reklamcılık ve pazarlama düzenlemelerinde değişiklik yapmaktan çekinmesi şaşırtıcı değil.

Son dokuz ay, uzaktan sahayı yönetmenin mümkün olduğunu gösterdi. Ancak BT, Uber ve Walgreens Boots Alliance gibi bazı reklamcılar, güvenilir bir ajans ortağıyla mevcut yerel veya uluslararası ilişkiyi yenilemeye veya genişletmeye karar verdi. Bununla birlikte durgunluklar, markaların yeni ve daha küçük oyunculara şans vermeye istekli olduğu zamanlar. Ayrıca son aylarda ajans lansmanlarının sayısındaki patlama, 2021 yılı için iyiye işaret.

Yaratıcılığı ve teknolojiyi yakınlaştırmak

Makro düzeyde, bu pandemi yılının sonunda reklam endüstrisinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri ise müşterilerin karşı karşıya kaldığı sorunla aynı: İşlerini dijital olarak nasıl dönüştürecekleri…

“Pandemi, değişime erkenden ayak uydurmanın ve dijitale yatırım yapmanın önemini vurguladı.”

Reklam ve pazarlama şirketleri değişimin öncüsü olmalı, çünkü son on yılda dijital medya tüketiminde ve reklam harcamalarında olağanüstü bir büyüme oldu. Yine de büyümenin hızını belirleyen ve çoğunun tadını çıkaranlar, holding şirketleri veya yerleşik medya sahipleri değil, teknoloji platformları oldu.

Yaratıcılık ve teknoloji, çok daha yakın olmaları gerekirken birbirinden ayrıldı. WPP, kasım ayında AKQA ve Grey’i birleştirdiğinde, Volvo Cars’ın küresel pazarlama müdürü ve baş kreatif sorumlusu Andreas Malm, reklam sektörünün dağıldığını ve biraz kaybolduğunu söylediği için bu birleştirme kararını memnuniyetle karşıladı. Malm, bu konuda şu sözlere yer vermişti: “Birbirini kucaklamak yerine, yaratıcılık ve teknoloji arasında bir çatışma yaşandı.”

Şimdi, şirketler ileriye dönük planlar yaptıkça ve yeniden büyümeyi hedefledikçe, daha da hızlı bir şekilde dijitale doğru genişlemek mantıklı görünüyor

Interpublic’in en son çağrısında, IPG’nin CEO’su Philippe Krakowsky’e “bir teknoloji şirketi veya en azından bir pazarlama hizmetleri şirketine bağlı bir teknoloji hizmetleri şirketi” olması gerekip gerekmediği soruldu, ancak Krakowsky bu öneriye karşı çıktı. Krakowsky, “Asıl zorluk, hizmetleri etkinleştiren teknolojiye sahip olmak, böylece yaratıcılık, pazarlama ve veri hizmetleri daha değerli olur ve böylece nihayetinde müşteriler için daha verimli olabiliriz” dedi.

Teknolojiden ilham alan ve haberdar olan yaratıcılık, Covid dünyasında parlak bir gelecek sunuyor.

 

Gideon Spanier

Campaign UK, Editör

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlanmıştır.