artwork

Reklam sektörü emisyonlarını azaltmak için harekete geçmeli

2 ay önce

0

AdGreen’in yıllık incelemesi, reklam dünyasındaki karbon azaltma ihtiyacını vurguluyor

AdGreen‘in ilk yıllık incelemesi 29 Mart’ta yayınlandı ve reklam prodüksiyonunun en fazla CO2 yayan unsurlarıyla ilgili önemli bulguları ortaya çıkardı.

Bunlar arasında, 2022’de dünyanın reklam projelerinde seyahat ve ulaşımdan kaynaklanan (kayda geçen) karbon emisyonlarının, reklamla ilgili tüm faaliyetlerden en yüksek emisyon hacmini ürettiği (%74, %49’u yalnızca hava yolculuğu) yer alıyor.

Rapor, reklam dünyasının karbon emisyonlarını azaltması gerektiğinin altını çiziyor ve sektörü 2030 yılına kadar net sıfır hedefine ulaşmak için operasyonlarında önemli değişiklikler yapmaya çağırıyor. Ayrıca seyahat ve ulaşıma ilişkin gözden geçirilmiş yaklaşımlar; prodüksiyon tesislerinde ve lokasyonlarında yenilenebilir enerjinin daha iyi kullanımı; daha yüksek hacimli kampanyalardan veri toplama ve analiz dahil olmak üzere acil önlemlerin uygulanması gerektiğini vurguluyor.

Ana bulgular şu şekilde:

  • 2022’de tamamlanan 515 proje sonucunda 2.446,1 ton CO2 emisyonu (metrik ton CO2 eş değeri) salındı.
  • 289 proje, 83,53 ton CO2 emisyonu birleşik etkiyle birlikte bir ton CO2 emisyonu altındaydı.
  • Dört projenin toplam etkisi 459,7 ton CO2 emisyonu olmak üzere 100 ton CO2 emisyonunun üzerindeydi.
  • Projeler büyük ölçüde 1,5 kg – 129,6 ton CO2 emisyonu arasında değişse de, tamamlanan bir projenin ortalama büyüklüğü dört ton CO2 emisyonunun üzerindeydi.
  • Kaydedilen tüm faaliyetlerin bir sonucu olarak sarf edilen emisyonların çoğu seyahat ve ulaşımdan kaynaklandı (%62,4). Alanlara güç sağlamak için kullanılan enerji ve yakıtlar neredeyse dörtte birini (%24,6) oluşturdu.
  • En az etkiye sahip faaliyet alanı, %0,6 ile imha oldu.
  • Çekim günlerinin kaydedildiği projeler için, çekim günü başına ortalama etki iki ton CO2 emisyonunun biraz üzerindeydi
  • 515 projeyi 87 şirket gerçekleştirdi ve bunların 200’ü sadece beş kuruluş tarafından oluşturuldu. 39 şirket sadece bir projeyi tamamladı.
  • Tüm projelerdeki seyahat ve ulaşım faaliyetleri, %49’u hava yolculuğundan olmak üzere en yüksek karbon emisyonu hacmine (%74) sahipti.

AdGreen’in Küresel Direktörü Jo Fenn: “Daha büyük ölçekli prodüksiyonlar üzerinde çalışan kuruluşların katılımına ihtiyaç olduğu açık. Daha büyük projeler, araca kaydedildikçe diğer ilgili veri noktalarıyla birlikte ortalama proje boyutunun artmasını bekliyoruz.” dedi.

Kasım 2020’de reklam sektörünü, çevresel sürdürülebilirliği gündeminin ön sıralarına yerleştirmeye itme çabası olan Ad Net Zero girişimi başlatıldı. Girişimin destekçileri, programın reklam prodüksiyonundan kaynaklanan genel emisyonları azaltmayı ve AdGreen gibi araçlar kullanmayı içeren Action 2’yu uygulamaya teşvik edildi. O zamandan beri hem Birleşik Krallık’ta hem de uluslararası olarak çeşitli kuruluşlar tarafından benimsendi. ISBA, IPA, APA ve AOP, tekliflerinin reklam endüstrisini doğru bir şekilde desteklediğinden emin olmak için AdGreen ile ilk lansmanından itibaren birlikte çalıştı. Program aynı zamanda Ad Net Zero’nun kurucu ortaklarından olan Reklamcılık Derneği tarafından da destekleniyor.

AdGreen’e kaydolan en iyi yaratıcı ajanslar arasında CNNIC Create, CraftWW EMEA, Cult Ltd, Gleam Studios, Havas, Makerhouse, Oliver, Saatchi & Saatchi London ve STV Creative yer alıyor. Prodüksiyon firmaları arasında ise; Big Sky Productions, Biscuit Filmworks, Coffee & TV, Econ Films, Gramafilm, Hurricane Media, Odelay Films, Park Village, Perma Collective, Raw Production, Root Creative Global ve Spindle var.

ISBA Halkla İlişkiler Müdürü Rob Newman şunları söyledi: “AdGreen’i halihazırda kullanan markalar, bu analizin faydalarından yararlanan ve sonuç olarak prodüksiyon çalışmalarının etkisi ve yapabilecekleri değişiklikler hakkında daha akıllıca düşünebilenlerdir.”

AdGreen, Eylül 2021’de müşterilerin bir reklam prodüksiyon projesinin karbon ayak izini hesaplamasına olanak tanıyan Karbon Hesaplayıcı aracını da kullanıma sunmuştu.

750’den fazla yaratıcı ajans, prodüksiyon ve hizmet şirketi, aracı kullanmak için ücretsiz bir hesap açtı. AdGreen’e göre; birçok katılımcı, yaratıcı projeler üstlenirken emisyonlarını ölçmeye devam etti.

Ad Net Zero Başkanı Sebastian Munden: “AdGreen, reklam prodüksiyon süreçlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmak için aktif adımlar atmak isteyen tüm reklamverenler ve ortakları için güçlü bir kaynak oluşturmuştur.

Ad Net Zero topluluğunda artan sayıda destekçi de dahil olmak üzere tüm şirketleri bu bulguları gözden geçirmeye ve bu yıl planladıkları tüm yapımlar için pratik adımlar atmaya çağırıyoruz.” dedi.

İncelemede ayrıca bir dizi vaka çalışması ve azaltılmış karbon faaliyetleri örnekleri de yer aldı. Reklam kuruluşlarının bu malzemelere atıfta bulunmaları ve geleneksel prodüksiyon süreçlerini yeniden gözden geçirmeleri, yaratıcı ağlarını genişletmeleri ve teknoloji kullanımında daha çevreci yaklaşımlar benimsemeleri bekleniyor. AdGreen ayrıca sonuçların, prodüksiyonda daha sürdürülebilir bir yaklaşım geliştirmenin, kalite ve yaratıcılıktan ödün vermek anlamına gelmediğini göstereceğini umuyor.

AdGreen’in yıllık incelemesi buradan indirilebilir.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Şampiyonlar Ligi Finali’nde “sıfır atık” hedefi

Şampiyonlar Ligi Finali’nde sürdürülebilirlik için PepsiCo ve UEFA’nın gündeminde sıfır...

Hepsiburada sürdürülebilirlik raporunu yayınladı

Hepsiburada, Türkiye’de sürdürülebilirlik raporu yayınlayan ilk e-ticaret şirketi oldu...