Reklam köpürten futbolcu imajı nasıl yaratılır?

Türkiye’de futbol pazarı 500 milyon Euro’yu aşan ciro büyüklüğüyle diğer bütün spor alanlarını geride bırakıyor. Bu dev pastanın beşte birini reklam ve sponsorluk gelirleri oluştururken, futbolculara özel profesyonel bir imaj danışmanlık hizmetinin Türkiye’de henüz yerleşmemiş olması ilginç değil mi?

Yurtdışında bu hizmete sıkça rastlanıyor, bu tarz firmaların içinde en göze çarpan örnek ise bünyesinde David Beckham, Michael Owen gibi starları da bulunduran SFX Management Agency. SFX, temsil ettiği sporcuların menajerlik, kişisel imaj danışmanlığı ve pazarlama hizmetlerini tek elden bir bütün olarak yürütüyor. SFX, aynı zamanda dünya çapında birçok TV ve radyo kanalına sahip Clear Channel Communications’a bağlı bir kuruluş olduğu için, futbolcunun markalaşma denklemini kurmak zor olmuyor.

Peki bu reklam köpürten futbolcu imaj danışmanlığı paketinde neler var?

Fiziksel imaj yönetimi: Saç, kıyafet, saat, stil analizi ve alışveriş danışmanlığı

Sosyal hayat yönetimi: Gidilecek etkinlikler, açılışlar, kokteyller, kitap tavsiyeleri, markayı destekleyecek sosyal sorumluluk projeleri katılımı

Davranışsal imaj yönetimi: Özel hayat, duruş, davranış, etkili iletişim becerileri kazanımı, vücut dili, diksiyon,

Medyadaki imaj yönetimi: Saygınlık ve popülarite katan haber içerik yaratma ve basına servis edilmesi, magazin haberlerinin düzenlenmesi, radyo-TV-medya programlarında hangi mecrada yer alması avantajlı belirlenmesi; özel röportajlar, sosyal medya yönetimi

Kişisel asistan: 7-24 ihtiyaç halinde yardım

Paket genel hatlarıyla bu maddeleri kapsamakla beraber, futbolcunun kariyer basamaklarında nerede olduğuna, kişiliğine göre de eklemeler, çıkarmalar yapılıyor.

İyi bir imaj ve marka yatırımıyla beraber, futbolcunun saha dışındaki marka algısı en az saha içi kadar pozitif yönde güçlendiriliyor. Böylelikle reklam ve sponsorluk anlamında futbolcuya olan talep de artıyor. Adidas, Armani, Samsung, Burger King, Coca-Cola gibi uluslararası firmalar lokal pazarlarda bu markalaşmış futbol imajlarını kullanmakta hevesli davranıyorlar. Türkiye’de henüz sahiplenilmemiş bir alan olan bu hizmetin sektöre kazandırılmasıyla reklam pastasının büyüyeceğini öngörmek mümkün. Markasını iyi yöneten futbolcu, reklam pastasından da o kadar pay fazla alacaktır.

Seçil Çakmak / idealimaj.com

———————————————————————————————-

Seçil Çakmak kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Uluslarası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra hızlı tüketim sektöründe kurumsal bir firmada  marka yönetimi ve pazarlama alanında  çalıştı. 2009 senesinden beri, kurduğu İdealimaj İletişim & PR firmasında iletişim alanında danışmanlık, planlama ve uygulama hizmetlerini yürütüyor.

Twitter: @İdealİmajPR

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.