Reklam harcamaları Instagram’a

Reklam harcamaları Instagram’a

Yayınlanan son raporlara göre Instagram’da yer alan markalar için Facebook’a göre çok daha geniş.

Socialbakers’ın her platformdaki en büyük 50 marka profili üzerine yaptığı çalışmaya göre Instagram’ın 2019’un son üç ayında 3.57 milyar gösterime sahip olduğu, Facebook’un ise bu sayının 3.47 milyar olduğu ortaya konuldu. Bir önceki çeyrekte ise Facebook’un 3.46 milyar izlenimi, Instagram’ın ise 3.42 milyar izlenimi vardı.

instagram

Her iki platformda aynı çatı altında olsalar da Instagram’ın çok daha popüler olduğu ortada.

Socialbakers’ın üç aylık Sosyal Medya Trendleri Raporu’na göre; Facebook’ta Instagram’a göre daha fazla etkileşim var ve İngiltere’deki en iyi marka profilleri için Instagram’ınkinden biraz daha büyük bir kitleye sahip.

Ayrıca veriler; reklamların oranının 2018’in aynı döneminde %64.1’den 2019’un dördüncü çeyreğinde %58.3’e düştüğünü de gösteriyor. Instagram Hikayeleri’ndeki reklam oranı ise son iki yılda % 91 artıyor ve 2019 sonunda tüm reklam harcamalarının %10’una ulaşıyor.

Bu arada “hizmetler” kategorisinde ilginç bir durum gerçekleşiyor ve %66.7’lik bir artış yaşıyor. Bu kategoride avukatlar, muhasebe hizmetleri gibi sosyal medyaya geçmemiş sektörleri içeriyor. Moda kadar olmasa da bu kategori de nihayet kendine sosyal medyada artık yer edinmeye başlıyor.

Araştırmaya göre Instagram ve Facebook’taki marka sayfalarını beğenen ve takip edenlerin çoğunluğunu %56.4 gibi bir oranla kadınlar oluşturuyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.