Reklam harcamaları %5,3 artacak

ZenithOptimedia’nın  yeni yayınladığı Reklam Harcamaları Tahmini Raporuna göre, dijital reklam teknolojisinin hızla gelişmesi sayesinde 2013’de %3.9 oranında büyüyen küresel reklam pazarı 2014 ve 2015’de %5.3,  2016’da ise daha da artarak %5.9 seviyesine ulaşacak.

Yeni gelişen teknolojiler sayesinde daha etkili ve ucuz hale gelen internet reklamcılığı , %17.1 büyümeyle açık ara en hızlı büyüyen mecra olacak. Bu büyümenin arkasındaki itici güç olarak geleneksel mecralardan ziyade onlardan çok daha geniş yelpazedeki dijital uzmanlar, teknoloji firmaları ve doğrudan reklam verenler bulunuyor.

Yeni teknoloji, internet reklamcılığının birçok alanında gelişmesini sağlıyor. Örneğin gelişmiş reklam formatları, display’i daha etkileşimli ve dikkat çekici hale getirerek;  tüketicilerin eski formatlardan daha fazla hatırlamasını ve etkileşime girmesini sağlıyor. Bu arada programatik satınalma gelişerek, daha karmaşık ve etkili hedeflemeyi mümkün kılıyor ve  böylece marka deneyimlerini daha kaliteli bir hale getiriyor.  ZenithOptimedia’nın tahminlerine göre, geleneksel display reklamların 2010-2013 yılları arasında gerçekleşen %12.3’lük büyümesi,  2013-2016 döneminde %15.8’e yükselecek . Hedef kitleyi masaüstü ve mobilde hedefleyebilmesi ile patlama yapması beklenen sosyal medya display reklamları ise aynı dönemde %29.9 büyüme oranına ulaşacak. Online Videonun;  akıllı telefonlarda , tabletlerde, oyun konsolarında ve akıllı TV’lerde yer almasıyla, reklamverenlerin tüketiciye ulaşma seçenekleri zenginleşecek. Bu nedenle online video pazarının 2013-2016 arası %24.2 büyümesine dair bir beklenti söz konusu.

Paralı aramada, display’de etkinliğini kanıtlamış araçların adaptasyonu sonucu artık platformlar reklamverenlere reklamlarının “kime, nerede ve ne zaman” gösterildiği konusunda daha fazla kontrol sağlıyor ve yeniden pazarlama ile daha önce reklamverenin sitesini ziyaret etmiş olan kişilere, kişiye özel reklamları gösterme imkanı sunuyor. Bu gelişmelerin, paralı aramayı  önümüzdeki 3 sene boyunca %14 oranında büyütmesini bekleniyor.

2014 yılında internet reklamlarının küresel reklam pazarının %23.6’ına ulaşarak ilk defa dergi ve gazete’nin toplam payı olan %22.7  seviyesini geçmesi ve bunun yanında, 2016’da internetin payının %28.6’a ulaşarak, en dominant mecra olan TV ile arasındaki farkı %15.9’dan %9.9’a çekmesi tahmin ediliyor.

Mobil en hızlı büyüyen reklam segmenti

Mobil internet reklamcılığı, açık ara en hızlı büyüyen reklam segmenti. Bu büyümenin motoru, tüketicilerin mobil teknolojilere hızla adapte olması ve gelişen teknoloji sonucu reklamverenleri, tüketiciyi eskisi kadar rahatsız etmeden, yaratıcı bir şekilde etkileşime sokan yeni reklam formatlarının ortaya çıkıyor olması.  Mobil’in 2014 yılında masa üstü reklamcılıktan 7 kat daha hızlı bir şekilde (%67) büyüyerek toplam internet reklamcılığının %20’sine ulaşması bekleniyor.  Mobil araçların gelişimi ve çeşitlenmesi ile bu oranın, 2015’de %25’e 2016’da %30’a çıkacağını tahmin ediliyor.

Mobil reklamcılık aynı zamanda, küresel reklam pazarının büyümesine en fazla katkıda bulunan segment olarak da görülüyor. 2013-2016 döneminde 35 milyar dolar büyüyecek olan mobil reklamcılık, pazara gelecek her ekstra doların %42’sini sağlayacak. TV ve masaüstü için bu oranlar çok daha düşük seviyelerde (%30 ve %28) gerçekleşecek..

Gerilim arttıkça Rusya’nın büyümesi düşüyor

Haziranda yapılan 2014-2015 büyüme tahmini, %5.4’den, %5.3’e geriledi. Bu durumun esas sebebi, Rusya ile Batı arasında Ukrayna krizi yüzünden artan gerginlik. Avrupa ve ABD’nin Rusya’ya uyguladığı ticaret kısıtlarına Rusya’nın da karşılık vermesi sonucu ticaret ve yatırımın azalması bekleniyor.

Euro Bölgesi’nde reklam harcaması sabit

Euro bölgesinden gelen son kötü ekonomik haberlere –2014 2. çeyrekte %0 GSYH- büyümesi ve yazın yavaşlayan imalat sektörü büyümesine- rağmen Euro bölgesi için haziranda yapılan %0.8’lik büyüme tahmini %0.9’a yükseltildi. Krizin en çok etkilediği İrlanda, Yunanistan, Portekiz ve İspanya’da toparlanmaya dair kuvvetli işaretlerle beraber hazirandaki %1.1’lik büyüme tahmininin %2.9’a çekilmesi sonucu diğer bölgelerdeki küçülmeler düzeltilmiş oldu. Bu durum özellikle Fransa’da gözlemlenebiliyor. Haziran’da %0.4 olan küçülme oranı yeni dönemde %1.2’ye çıkıyor. Ancak ekonomide bir iyileşme olmaması durumunda reklamverenlerin sene sonuna doğru kesintiye gidebileceğini akıldan çıkartmamak gerekiyor.

ZenithOptimedia’nın CEO’su olan Steve King konu ile ilgili “İnternet reklamcılığı yeni teknolojilerle hızla büyüyor ve reklamverenlerin doğru insana, doğru zamanda, doğru mesajla, etkin bir fiyata ulaşmasını sağlıyor. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca akıllı mobil aletlerin yaygınlaşması sonucu genişlemenin devam etmesini ve küresel reklam harcamasının kesintisiz bir şekilde büyümesini bekliyoruz” dedi.

Reklam pazarında 2013-2016 yılları arasında ilk 10’da yer alan ülkeler 2013-2016 arasında araçların reklam pazarına katkısındaki değişimler

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.