artwork

Reklam dünyasında değişim hızlanıyor

7 ay önce

0

Reklam yıllar içinde yazılı basın, açıkhava, radyo, televizyon gibi pek çok aşamadan geçtikten sonra, özellikle son on beş senedir internetin, mobil iletişimin ve dijital medyanın hayatımıza girmesiyle bambaşka bir boyut kazandı. Dolayısıyla reklamverenler, reklamcılar, reklam alanlarını sağlayan medya kuruluşları ve tabii ki bu reklamlara maruz kalan tüketiciler de tüm bu teknolojik değişimle beraber kendilerini güncellemek zorunda kalıyor. 

2022’de de bu değişim devam ediyor. Dijital reklam harcamalarının reklam pastasının %65’lerine ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu oran sadece iki yıl önce %54’dü. 10 yıl önce ise %16’ydı. Haliyle reklamın stratejisinden üretimine, medya planından reklam eskime hızlarına kadar her tür bildiğimiz kural değişiyor. Yapay zekâyla, otomatik satınalma robotlarıyla medya planlamaları yapılıyor. Bu medya planlamalarına uygun, hedef mesajı çok daha kısa sürede hedef kitleyle birleştirebilecek reklamların geliştirilmesi gerekiyor ve bu notada tüm endüstri bir geçiş yaşıyor. Bütün reklamverenler kadrolarına dijital reklamdan, dijital medyadan, sosyal medyadan anlayan insanları dâhil etmeye çalışıyorlar. 

Toplam reklam karmaşıklığı artarken, hızla büyüyen e-ticaret oyuncularının sektördeki yatırımlarını arttırması 2022’de yine çok önemli değişimlere sebep oldu. Geleneksel kanallarda eski reklam alanlarını alamayan daha düşük bütçeli oyuncular dijital kanallardaki ayak izlerini daha da arttırmak durumunda kaldılar. 

Bu arada seyredilebilir içerik de gittikçe zenginleşiyor. Video streaming servislerin Türkiye’deki yatırım ve abone sayılarını arttırmaları yeni içerikleri ülkemize getiriyor. Önümüzdeki yıllarda bu stream servislerden bazılarının reklam karşılığı abonelik vermesi bu kanalların reklam dünyasına yeni mecralar olarak girişini sağlayacak. 2023 bu konuda bir başlangıç yılı olabilir. Bu, reklam dünyasında başka önemli bir değişimi başlatacaktır. 

2023 reklam dünyasına etki edecek önemli bir diğer faktör de genel seçimler olacak. Her seçim yılı olduğu gibi seçimlerin seyredilen içeriğe ve reklam alanlarına belli bir etkisi olacaktır. Bilhassa seçime yakın tarihlerde reklam vermek biraz daha zorlaşabilir. 

Özetle, 2023’te biraz daha karmaşık ama daha çok içerik ve reklam fırsatı olan yeni bir yıl bizi bekliyor olacak.  

Toloy Tanrıdağlı

RVD Saymanı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 129. sayısında yayımlanmıştır.