artwork

Reklam dünyası ve çelişkileri

1 sene önce

0

Pazarlama Danışmanı Harry Lang, sadece bir değil, arka arkaya iki zorlayıcı yıl yaşamamız sebebiyle yeni yıl kararları almanın zor olduğunu düşünse de birkaç öneride bulunuyor.

Normal bir yıldan sonra, alışılagelmiş yeni yıl kararları rahatlıkla alınabilir: “Daha fazla egzersiz yap”, “her cuma arkadaşlarla buluş”, “terfi al”… Ancak inanılmaz derecede anormal bir yılın sonuna geliyoruz. Ömür boyu bir kez yaşanacak (umarım) bir dönem.

Dolayısıyla herhangi bir çözüm;

A) Kolektif koşullarımızı inanılmaz derecede anlamalı,

B) Böylesine sarsıcı bir dönemi telafi etme hırsında termonükleer olmalıdır.

Reklam ve pazarlama sektörlerinde, böyle bir hırs, ya kişisel ya da profesyonel olabilir.

Kişisel olarak, “Büyük İstifa”ya katılmayı düşünebilirsiniz. Yeterince şey gördünüz ve yöneticinizin fikirlerinizden biri üzerinde hak iddia ettiğini çok sık gördünüz.

Bu durumda dikkatli olunması tavsiye edilir. Herkes aynı düşüncelere sahiptir. Bu, psikolojik olarak kaçınılmazdır ve konut piyasasında olduğu gibi çok fazla stok olduğunda fırsatlar daha rekabetçi hale gelir, fiyatlar düşer.

Profesyonel tarafta, hepimiz zaten bir amacımız var, değil mi? X markası, Z kampanyasıyla Y nedenini destekliyor. KPI’lar dışında, hala bir yapılacaklar listesi gibi geliyor – üzerine inşa edilecek temel bir ilkeden ziyade yapmış olmak için yapılan bir eğilim. Profesyonel becerilerinizi kullanarak kalbinize hitap eden bir amacı desteklemek; hem birlikte çalışmayı seçtiğiniz büyük müşteriler hem de küçük hayır kurumları, gruplar veya bireyler ile başarılabilir. 

Sadece daha iyi performans göstermeyecekler, aynı zamanda mantaliteniz ve iş ahlakınız konusunda da kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Halkın satın alma kararlarının üstün entelektüel koruyucuları olarak sorumluluğumuzu kabul ediyor ve gerçek veya sanal sepetlerinde ne olduğu konusunda onlara güven veren eğilimleri ve zamanı yaratıyoruz.

Herkes (neredeyse) mutlu bir şekilde körü körüne reddetme halinde yaşıyor. Bu arada, bunun bir telafisi yok. Benim (ve diğer köşe yazarı arkadaşlarımın) makalelerinin çoğu genellikle özlü bir sonuçla biter; nasıl daha iyi yapılabileceğini özetleyen hikmetli sözlerle… Strateji geliştirmenin, faaliyet göstermenin, eğitmenin, bir amaca sahip olmanın, müşteriye göz kulak olmanın, yalnızca yenilikçi teknoloji markalarının hayal edebileceği türden bir başarı elde etmenin daha iyi bir yolu nasıl olabilir?

Bunların çoğu saçmalık. Kimse gerçekten bilmiyor.

Çok çalışıyoruz. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Öğrenmeye devam ediyoruz. Çoğunluğun görüşüne uyuyoruz çünkü tanıdığımız ve güvendiğimiz insanlar bunun gerekli olduğunu söylüyor. CEO’larımız ve müşterilerimizle para konuşma zamanı geldiğinde saçmalıyoruz. Bazı şeyler harika çalışıyor, diğerleri çalışmıyor. Reklam ve pazarlama kampanyaları, uygulama safhası ne kadar kalitesiz olursa olsun, genellikle bir tür olumlu etkiye sahip.

Bazı kampanyalar ödül kazanır ve KPI anlamında hiç performans göstermez. Bazıları sıkıcıdır ama işletmeyi canlı tutar. Bu bir muamma; sürekli değişen, heyecan verici, sinir bozucu ve korkutucu.

COVID-19 gibi, olumsuz şeyler aniden ortaya çıkıyor ve hayatınızı altüst ediyor. Yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Kendi kişisel kararlılığınızı güçlendirin ve yolunuza devam edin.

Kariyerinizde olduğu gibi, hayattaki diğer her şey (perspektife yerleştirirseniz) yönetilebilir.

Bu nedenle yeni yıl kararlarınızda kendinizi iyi hissettiren, keyif aldığınız şeyler yapın, mümkün olduğunca kendinizi eğitin, yüksekleri hedefleyin, çok çalışın, dinleyin, soru sorun, eğlenin, insanlara karşı nazik olun, yaratıcılık ve medyayı iyilik için kullanın (kötülük değil).

Eğer bunların bazılarını yaparsanız çok fazla hata yapmamış olursunuz.  

Harry Lang 

Pazarlama Danışmanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 123. sayısında yayımlanmıştır.