artwork

Reklam dünyası genç ve çeşitli yetenekler için erişilmez

10 ay önce

0

VCCP araştırması, farklı geçmişlere sahip gençlerin reklam sektöründe çalışmalarına ket vuran 6 ögeyi belirledi

VCCP Group‘un araştırmasına göre; farklı geçmişlere sahip kişilerin reklam sektöründe kariyer yapmaları, coğrafi olarak erişilemezlik ve kötü bir itibar da dahil olmak üzere altı sebeple engelleniyor.

Kantitatif araştırma, VCCP adına The Outsiders Genel Müdürü ve Sahibi Steve Lacey tarafından yürütüldü. Tewkesbury, Doncaster, Forest of Dean, Norfolk, Feltham ve Portsmouth’tan araştırmaya katılanlar arasında 14 – 18 yaş arası üniversite öğrencileri, onların ebeveynleri ve Staffordshire Üniversitesi’nden öğrenciler yer aldı.

Başvuruya 6 engel

  1. Anonimlik: İş fuarlarına katılmamak, çalışan öğrencilerin ajanslardaki işlerin kendileri için bir seçenek olduğunu bilmedikleri anlamına geliyordu ve bir tanesi şöyle diyordu: “Nereden başlayacağımı bilmiyordum. Bir reklam ajansının benim için seçenek olduğunu bilmiyordum.”
  2. “Satış tarafındaki insanların” kötü itibarı: Reklam, katılımcılar tarafından “satış” olarak yorumlandı ve gereksiz, güvenilmez ve ısrarcı olarak görüldü. Bir katılımcı şöyle dedi: “Bir fikri öne sürdüklerini biliyorlar, insanların ilgisini çekmeye çalıştıklarını biliyorlar: Sanırım biraz manipülatif.”

  3. Çok farklı: Birçoğu, kendilerini nasıl algıladıkları ile reklam sektöründe çalışan insanları nasıl gördükleri (Apple takıntılı, biraz tiksindirici ve orta sınıf) arasında bir uçurum olduğunu söyledi. VCCP’nin “çarpıcı ve utanç verici bir şekilde doğru” olarak adlandırdığı bir açıklamaydı bu.

  4. Çok uzak: Pek çok kişi, sektörün coğrafi olarak erişilemez olduğunu düşündü ve Güney Devon’dan bir katılımcı şöyle dedi: “Yakınımda büyük bir reklam ajansı bulmak için nereye giderim?” Lacey, çalışan kesimin ortalama olarak üç kuşaktır doğdukları yerden beş milden fazla uzaklaşmadıklarını kaydetti

  5. Kötü iletişim: Reklam endüstrisindeki stajyerliklerden bahsedilmesi, yanıtlayanların çoğunun boşluk bırakmasına neden olurken, düşük ücretli el emeğiyle ilişkilendirildi. Sadece bu da değil, değerlendirme günleri ve mülakatlar inanılmaz derecede göz korkutucu olarak görülüyordu

  6. Acımasızlık: Sektörün acımasız olduğu ve insanlar üzerinde büyük bir baskı oluşturduğu gözlemlendi. Daha sonra, yanıtlayanlar yeteneklerini genişleteceklerini ve uyum sağlamak için mücadele edeceklerini düşündü.

Ayrıca VCCP, APG’yi kalitatif araştırma yürütmesi için görevlendirdi; bu araştırmaların bulguları, insanları reklam sektöründe çalışmaktan alıkoyan sosyo-ekonomik sorunları ortaya çıkardı.

16 – 24 yaş arasındaki iki bin kişiye yaratıcı kariyerler soruldu. Gençlerin %18’i Londra’ya taşınmayı göze alamamanın, onları yaratıcı kariyer düşünmekten alıkoyduğunu söyledi.

Londra ve güneydoğuda avantajlı bir geçmişe sahip olanların %54’üyle karşılaştırıldığında, Londra haricinde bir konumda işçi sınıfından gelen gençlerin yalnızca %35’i yaratıcı sektörde çalışan birini tanıyordu.

The Purpose Coalition Başkanı (ve eski bir eğitim bakanı olan) Justine Greening şunları söyledi: “Yaratıcı endüstrilerde kariyer söz konusu olduğunda bu araştırma, görülmeyenleri ortaya çıkarıyor.

Gençler sektörde çalışan rol modellerle hiç tanışmazlarsa, o zaman bunun kendilerine açık bir kariyer olduğunu düşünmemeleri şaşırtıcı değil. Rotherham’da büyüdüğümden biliyorum, Londra’da bir pozisyona girmek zor, orada yaşamak çok pahalı.”

APG Direktörü Sarah Newman şunları söyledi: “Markaları ve ajansları, bulunduğu coğrafya ve sektöre dair bilgi eksikliği nedeniyle dezavantajlı durumda olan mükemmel insanlar için girilmesi imkansız hale getiren çok büyük bölgesel ve sosyo-ekonomik eşitsizlikler var.”

Londra ve güneydoğudaki ABC1 gençlerinin %23’ü yaratıcı sektörde bir şirketi biliyor ancak işçi sınıfından gelenlerin yalnızca %13’ü bunu yapabiliyor.

Newman şunları ekledi: “Yeni nesil parlak stratejistleri, yaratıcıları ve iş liderlerini sektörümüze çekmek için daha çok çalışmamız gerekiyor. Bu, işe alım şeklimizde, sektöre yeni katılan yetenekleri karşılama ve destekleme şeklimizde büyük değişiklikler yapmamız gerektiği anlamına geliyor.”

VCCP Baş Strateji Sorumlusu Michael Lee, ilk adımın Londra dışındaki okullara ulaşmak olduğunu söyledi: “Yerel okullarımızla iletişim konusunda çok iyiyiz ama çoğumuz Londra’daysak, o zaman sadece Londra okullarındaki insanlarla iletişim halindeyiz demektir. Bu yüzden reklam endüstrisi görünürlüğünün olmadığı Stoke gibi yerlere gidiyor.”

İkincisi, endüstri dilinin ve kendisi hakkında konuşma tarzının artık eskidiğini söyledi. Müşteri yönetimi ve planlamayı duyduklarında, insanların aklına muhasebecileri veya şehir plancılarını geleceğini söyledi. Ajanslardan kişiler okullara, kolejlere ve üniversitelere gittiklerinde Cadbury için yaptıkları TV reklamlarından ziyade Fortnite’ta The O2’yi yaratmak için Epic Games ile yaptıkları iş birliği hakkında konuşmaları gerekiyor.

Son olarak: “Mülakatlara gelince… Daha çok onlarla sohbet ediyormuş gibi düşünün. Görüşmeyi yapmadan önce [başvuranları] bir telefon edin ve ‘Bakın, size soracağım şeyler bunlar’ deyin. Tuzak kurmaya çalışmayın, onları başarılı olmaları için teşvik ettiğiniz bir durum yaratın.

VCCP olarak çözümümüz okyanusta bir damla. Bu bir endüstri sorunu, değil mi? Bbirbirimizle rekabet etmek DNA’mızda var ancak yetenek için yarışmak zorunda değiliz çünkü bu hepimizin sahip olduğu bir problem.” diye düşüncelerini belirtti.

Lee, araştırma içgörülerinin VCCP’nin ötesine geçmesi gerektiğini ekledi. Başlangıç noktası olarak, Saatchi & Saatchi Baş Strateji Sorumlusu Richard Huntington ile araştırma üzerine konuşmaya hazırlanıyor.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...