Reklam dünyası amacını tartışıyor

Reklam dünyası amacını tartışıyor

Campaign Genel Yayın Yönetmeni Claire Beale, reklam dünyasının felakete yol açan tüketimi özendirmedeki rolüne dikkat çekiyor.

Bugün bir reklam ajansı açacak olan var mı, diye soruyor Dave Dye. Kendisi reklam ajansı kuran Dye, sektörün taze yeteneğe olan açlığı ve tutkusu ile deneyimin bilgeliğini birleştiren bir ajansla ilgili iyimser bir bakış açısı sunmadan önce umutsuz tabloyu ortaya koyuyor.
Ancak kısa vadede, daha az maliyet ile daha çok işin yapılması ve fiyatın kaliteden önce gelmesi gibi değişimlerin Peter Meads, Charles Vallances veya Helen Calcrafts’ın gelecek on yılda reklam ajanslarını açmasını engelleyecek faktörler olduğunu düşünmüyorum. Reklamcılığın, artık felaket boyutlarına ulaşmaya başlayan tüketim durumundaki rolünün, yeni nesil girişimcilerin önüne set çekmesi daha olası.
İklim aktivizmi reklam sektörünü, amacını masaya yatırmaya zorladı; ajanslar bu konuda nasıl işler yapıyor ve hangi markalar ajanslar ile çalışmalı?
Dylan Williams: “Tüm bu reklam kampanyalarının toplu etkisi, tüketici kültürünü cesaretlendirdi. Bu, açgözlülük ve oldukça mantıksız; çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini tehlike altına atıyoruz çünkü kararlarını ihtiyaca göre değil isteğe, hevese göre şekillendiren ve yeterince düşünüp taşınmadan karar alan bir toplum yarattık” diyor.
Birçoğumuz sadece şu an sektördeki stratejik ve yaratıcı yeteneği en iyi şekilde nasıl konuşlandıracağımıza gerçek anlamda odaklanmaya başlıyoruz.
Iris’ Ben Essen’in sorusu şöyle oldu: “Reklamın 159. yılından sanayi çağında hizmet vermeye ve günümüze; yenileyici (rejeneratif) çağa nasıl geldik?”
Önümüzdeki on yıl için ajansların yüzleşmesi gereken en önemli konu belki de bunun nasıl gerçekleştiği olacak ve “Günümüzde reklam ajansı açar mıydınız?” sorusuna gelecek cevap: “İnsanlar yenileyici çağda hizmet vermeye odaklandı.” olmalı.
Eğer bu hizmeti yaratıcılık, özel yetenek ve eğlence ile etkili bir şekilde yerine getirebilirlerse reklam sektörü olumlu bir geleceğe sahip olacak.

Claire Beale
Campaign Genel Yayın Yönetmeni

Bu yazı Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.