Reklam ajansları sürdürülebilirlik hırsı olan müşterilerin peşinde

Beş reklam ajansından dördü, sürdürülebilirlik hırsı olmayan müşterilerle çalışmayı reddetmeye hazır. Yeni Campaign araştırmasına katılan ajanslar (%20’den daha fazlası) bu tür müşterileri geri çevirdiklerini söyledi.

Campaign’in The Knowledge aboneleri için özel olarak hazırladığı ankete göre; bir müşteri, medya ortağı veya prodüksiyon şirketi çevre dostu bir şekilde çalışmak için yeterince çaba sarf etmediği sürece ajansların %60’ı bu şirketler / iş ortaklarıyla yeni iş yapmaktan uzak duracaklarını belirtti.

Kapsamlı analiz, reklam ajanslarının müşterileri nasıl etkilediğini, “yeşil yıkama” ile ilişkili eleştirilerde ve personel ile ilgili endişeler karşısında kendi ticari operasyonlarını nasıl değiştirdiğini keşfediyor.

Ankete katılan ve aralarında 18.500’den fazla personel istihdam eden 31 kurumun büyük çoğunluğu (%77), 2030 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedeflerinin olduğunu söyledi.

Hedef, Reklamcılık Derneği’nin geçen yıl başlatılan ve hem reklam üretim sürecinden hem de medya planlama, satın alma ve dağıtımdan kaynaklanan emisyonları azaltmayı ve ayrıca tüketici davranışını değiştirmek için reklamlara çevresel açıdan daha sürdürülebilir mesajlar eklemek için bir ajansın etkisini kullanmayı kapsayan Ad Net Zero girişimiyle uyumlu.

İşi geri çeviren ajanslar, karbon emisyonlarını azaltmak veya dengelemek için ortaklarının planlarının olup olmadığını gözden geçirdiklerini belirtiyor.

Bir şirketin çevresel uygulamalarına dayalı olarak çalışmayı reddetme planları olmadığını söyleyen üç kurumdan biri, müşterilerle iş birliği yapmayarak onları “cezalandırmak” yerine emisyonları azaltmalarına yardımcı olmak için onlarla birlikte çalışmayı tercih ettiğini belirtti.

“Yeterince sürdürülebilir olmasalardı bir sektör ortağıyla (örneğin; marka, yapım şirketi, medya ortağı) çalışma kararınız ne kadar etkilenirdi?” sorusuna verilen cevapları grafik halinde bu sayfadan görebilirsiniz.

Kendisine 2025 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma hedefi koyan Iris, ortaklarını geri çevirip çevirmeme konusunda karar vermesine yardımcı olması için bir “trafik ışığı” sistemi kullanıyor. Üç aşamalı sistem; bir müşterinin net emisyonları azaltma hedeflerini, müşterinin gelişimini abartmadan brief’in sürdürülebilirliğe yardımcı olan bir mesajı olup olmadığını ve ajansın markayı ne kadar etkileyebileceğini değerlendiriyor.

Iris Global Chief Strategy Officer Ben Essen: “Tüm müşterilerimizle dürüstçe konuşabileceğimizden eminiz ve olumlu değişimi yönlendirmek için onlarla birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Çevresel açıdan yeterince sürdürülebilir olmayan ortaklarla çalışmayı da geri çevirdiğini söyleyen MediaMonks, ajansın etkisini “güçlendiren” şirketlerle çalışmak istediğini belirtti.

MediaMonks İngiltere Genel Müdürü Martin Verdult: “2030’da veya daha öncesinde bizimle aynı sürdürülebilirlik hedeflerine doğru ilerleyen müşterilerden tedarikçilere kadar ortaklarla çalışmayı hedefliyoruz. Bu şekilde birbirimizin çabalarını ve etkisini artırıyoruz.” dedi.

Reklamcılık Derneği, çoğu ajansın 2030 yılına kadar net karbon emisyonlarını sıfıra indirmeyi hedeflediğini gösteren anket sonuçlarının “aciliyet gerektiren iklim konusunda sektörün bu durumu ele alma kararlılığının çok iyi bir yansıması” olduğunu söyledi.

Reklamcılık Derneği CEO’su Stephen Woodford: “Yapım şirketlerinde, teknoloji platformlarında ve medya sahiplerinde aynı hırsı görüyoruz, hepsi bu sorunu çözmek için bir araya geliyor, iklim acil durumuyla mücadele etmek için reklamverenlerle birlikte çalışıyor. Yine de yapacak çok şey var.

Ad Net Zero’nun eylem planının odaklandığı nokta; tüm reklamcılık ve pazarlama hizmetleri profesyonellerini, çalışma şekillerini ve yaptıkları işi değiştirecek bilgi ve araçlarla donatmaktır.

AA, sektörümüzde bu sistem değişikliğini yönlendirmeye yardımcı olmak için 1 Kasım’da bir ‘Ad Net Zero Essentials’ sertifikası başlatıyor.” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.