Reklam ajansı yöneticileri LinkedIn’i seviyor

Reklam ajansı yöneticileri LinkedIn’i seviyor ama SlideShare’i sevmiyor. Yeni bir iş ararken ajans liderleri sosyal medya platformlarını kullanmayı benimsemiş durumda ama sadece iyi yapılandırılmış olanları…

Mark Sneider

Ajans danışmanlığı şirketi RSW/US’in yeni anketinde, 300 ajans liderinin %46’sının LinkedIn’i, yeni iş yolları yaratan “en önemli” sosyal medya aracı olarak tanımladığı görülüyor. %24 blog siteleri için, %14 Facebook ve Twitter için, %2’lik kısımsa Google için aynı şekilde düşünüyor. Bununla birlikte anket, sadece %21’lik kısımın olası müşterilere ajanslarını pazarlamak için SlideShare’i kullandığını da gösteriyor.

İlginçtir ki, SlideShare de neredeyse LinkedIn kadar uzun bir süredir faaliyette. İkisi de sosyal medya krallığında eski bir tarihe sahip ama açıkça görülüyor ki LinkedIn, B2B (Business to Business) ağında daha büyük bir isim.

RSW/US’in başkanı Mark Sneider, LinkedIn için “Etkili bir şekilde kullanmak için en az çabayı gerektiriyor. Tek yapmam gereken birini kendi ağıma davet etmek. İşte şimdi benim de bağlantılarım var” diyor.

Podcasting’in de LinkedIn ya da Slideshare gibi bir geçmişi var ama aynı SlideShare gibi, pazarlama araştırmasında nadiren kullanılıyor. Ankete katılanların dörtte üçü podcast’leri -ya da blogları- yeni müşteri edinmek için kullanmıyor. Neden mi? Çünkü, Twitter gibi bu taktikler de yoğun bir emek ve zaman gerektiriyor.

Sneider, LinkedIn’i öne çıkaran özelliğinin minimum çaba gerektirmesi olduğunu söylüyor: “Twitter gibi alanlarda sürekli olarak online olmalısınız. Olmuyorsanız, işe yararlılığı sınırlı oluyor. Bu medya araçlarını etkili kılmak için oldukça fazla çaba harcamak gerekiyor; halbuki LinkedIn oldukça pasif bir bilgi toplama platformu.”

Bununla birlikte ankete katılan ajans liderlerinin %92 gibi büyük bir kısmı, yeni iş geliştirme konusunda daha fazla sosyal medya taktikleri uyguluyor. Sneider “Geniş bir sosyal medya katılımı var. Bu sadece girilen ortamda, ‘Facebook’um var’ ya da ‘LinkedIn sayfam var’ demek için olabilir” diyor.

Sorularının yedi danışman tarafından hazırlandığı, Ağustos ayının başlarında yürütülen anket; DDB, Leo Burnett, Saatchi&Saatchi, Havas Worldwide, The Richards Group, Kirshenbaum Bond Senecal + Partners, Mindshare, Digitas, Razorfish, The Barbarian Group, Ogilvy Action ve Wunderman gibi ajansların katılımıyla gerçekleşti.

Kaynak: AdWeek

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.