artwork

Range Rover Evoque

2 sene önce

0

Range Rover Evoque daha iddialı ve şık tasarımıyla sınırları zorlamayı sürdürüyor.

Range Rover Evoque 10 sene önce i̇lk piyasaya sürüldüğünde bir anlamda Land Rover’ı sonsuza dek değiştirmişti.

Markanın adeta bir dönüm noktası olan lansmanından önce, İngiliz markasının SUV’leri yeterince yakışıklıydı ama oldukça işlevsel, kutu gibi bir şekile sahiplerdi. Ancak ondan sonra Land Rover arazi sürüşü kadar moda ve çekicilikle de ilgilenmeye başladı.

O halde, bu ikinci nesil modelin tasarımcılarının evrimsel bir yaklaşım benimsemeleri hiç de şaşırtıcı değil. Orijinal Evoque’un büyük popülaritesi göz önüne alındığında belki de bunu yapmamak aptallık olurdu. Yeni otomobilin stili, özellikle daha ince ön ve arka farlarda ve otomobilin kilidini açtığınızda kapılardan zarif bir şekilde kayan aynı hizada kapı kollarında, daha pahalı Range Rover Velar’dan açıkça etkilenmiş görünüyor.

Bu ikinci nesil versiyonda yapılan değişiklikler arasına daha sofistike bir bilgi eğlence sistemi ve verimliliği artırmak için hafif hibrit teknolojisine sahip bir dizi daha güçlü motor eklendi. Bugünlerde onu bir plug-in hybrid olarak bile alabilirsiniz. Range Rover Evoque ülkemizde 1.5 litrelik benzinli ve yine 1.5 litrelik plug-in hibrit versiyonla satılıyor.

Önemli rakipleri arasında önceki sayfalarımızda gördüğünüz Audi Q3, BMW X1 ve Volvo XC40 var. Bunların hiçbiri alışılmışın dışında Evoque kadar yetenekli olduğunu iddia etmiyor, ancak yol üzerinde sürüş tarzı, iç mekan kalitesi, güvenlik, pratiklik ve işletme maliyetleri söz konusu olduğunda aslında bu dört modeli bir araya getirmek güzel olabilirdi. Ama biz şimdi Evoque üzerine yoğunlaşalım.

Land Rover konu sürüş pozisyonları olduğunda piyasadaki en iyilerden biridir ve Evoque’unki de yine bu geleneği sürdürmenin bir başka örneği. Bir SUV’de olması gerektiği kadar yüksekte oturuyorsunuz. Ayrıca çok sayıda elektrikli direksiyon ayarı var ve sürücü koltuğu ısıtmalı, 12 yönlü elektrikli ayarlanabilir ön koltuklar da (ayarlanabilir bel desteği dahil) oldukça rahat denebilir.

Yükselen arka cam çizgisine ve sığ arka cama rağmen sınıftaki rakiplerine kıyasla arkanızda ne olduğunu oldukça fazla görebilirsiniz. Bunun da ötesinde, her Evoque standart olarak ön ve arka park sensörleri ve geri görüş kamerası opsiyonuna sahip.

Range Rover Evoque’un Pivi Pro bilgi- eğlence sistemi daha büyük Land Rover Defender’da bulacağınız ile hemen hemen aynı. 10.0 inçlik dokunmatik ekranın grafikleri keskin ve R-Dynamic SE trim ve üstünü tercih ederseniz ekranın açısını sürüş konumunuza göre ayarlayabilirsiniz. Telefonunuzun ana ekranının kısaltılmış bir sürümünü görüntülemek için tüm ekranı kullanan Apple CarPlay/Android Auto akıllı telefon yansıtma dahil olmak üzere, standart olarak birçok gadget’a da sahip olabilirsiniz.

Range Rover Evoque’un iç tasarımı tamamen sağlamlık ve plastik kalitesi söz konusu olduğunda sınıfının iddialı rakipleriyle boy ölçüşebilecek kadar kaliteli. Materyalleri özellikle S döşemeden standart olarak gelen deri koltuklarla kaliteli hissediyor. Ancak ‘Okaliptüs’ deri olmayan bir iç mekanı ücretsiz bir seçenek olarak tercih edebilirsiniz.

Evoque aslında Range Rover standartlarına göre küçük olmasına rağmen, diğer aile SUV’lerinin çoğuna kıyasla aslında arka kısmı oldukça geniş. Sınıfındaki rakipleri BMW X1 ve Volvo XC40 biraz daha fazla diz mesafesi sunsa da Evoque’un koltukları daha iyi şekillendirilmiş ve altı ayak için bolca alan mevcut. Nispeten geniş iç mekan, arkada üç yetişkin taşımayı birçok rakip otomobilde olduğundan daha rahat kılıyor. Range Rover’in test ettiğimiz Evoque modeli R Dynamic HSE donanımına sahipti. 1.5 litrelik benzinli motoru da 160bg güç ve 260Nm tork üretiyordu. Range Rover Evoque’daki sürüş konforunun da motorun bu gücüne bağlı kalarak yeterince makul olduğunu söyleyebiliriz. Viraj tepkileri bir SUV otomobilin olması gerektiği seviyede. Direksiyon da hassas ve uygun şekilde tepki veriyor. İlginizi çeken şey Range Rover Evoque’un görünüşü olabilir, ancak daha objektif seviyelerde de iyi bir otomobil. Otomobili kullanmak güzel, içi gerçekten lüks ve hatta sınıf standartlarına göre oldukça pratik de diyebiliriz.

Hayal Et ve Gerçekleştir-campaigntr

Ömer Erdem 

Lift Content Factory Kurucusu

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Volkswagen Amarok ikinci nesliyle ülkemizde satışa çıktı

İlk tanıtıldığı 2010 yılından bu yana dünya çapında 830 binin...

Volkswagen ID.7