Site icon Campaign Türkiye

Rai Tayfunu’nun enkazından sanat çıktı

Filipinler’deki Sargio adası, aradan iki yıl geçmiş olsa da süper Rai Tayfunu’nun yarattığı geniş çaplı yıkımın etkilerinden hâlâ kurtulmaya çalışıyor. BBDO Guerrero, iyileşme fonlarını artırmak için sanatsal artık tahtalarını açık artırmaya çıkarırken yenileme çabalarına yardımcı oluyor.

Aralık 2021’de Filipin’in popüler adası Siargao’daki turizm sektörü, COVID-19 kısıtlamaları nihayet hafiflediğinde bereketli bir tatil sezonunu dört gözle bekliyordu. Sonra süper Rai Tayfunu onların işini bitirdi. Beyaz kumlu plajları, engebeli tepeleri, birinci sınıf sörf noktaları ve rahat ortamıyla ünlü Siargao’nun tropik cennetini vuran en şiddetli fırtına gerçekleşti. O yıl Condé Nast Traveller okuyucuları tarafından Asya’nın en iyisi olarak seçilen ada, devasa yıkım nedeniyle tanınmaz hale geldi. Aradan iki yıl geçmesine rağmen asıl geçim kaynağı sörf turizmi ve balıkçılık olan bölge, hâlâ olumsuzluklarla boğuşuyor.

Yapısal hasarın onarımı için çalışmalar sürüyor. BBDO Guerrero, Salcedo Auctions’ın bir yan kuruluşu olan Gavel&Block’un hayır kurumu müzayedesi ‘Art+design’ı destekliyor. Müzayedede tayfun enkazının sanat eserine dönüştüğü beş sörf tahtası açık artırmaya çıkıyor. Parçalar, BBDO Guerreo’nun yaratıcı yönetmenleri Andi Olbés ve Nikki Sunga tarafından tasarlandı ve yaratıldı.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign Asia

Exit mobile version