Radyo planlaması “Ses Planlama” yaklaşımına dönüşüyor

Online ses mecralarındaki yüksek kullanıcı hacmi, radyo planlaması yaklaşımını değiştiriyor. Artık “klasik radyo planlaması” yerine yüksek erişim sunan ve dijital envanteri de içeren “ses planlaması” yaklaşımı öne çıkmaya başladı.

Ulusal radyolara, yayınlarının dijitaldeki dinlenmeleriyle ilgili reklam yönetim sistemi sağlayan bir teknoloji şirketi olan Merge AudioAd Network, reklamverene yüksek erişimi, ölçülebilir ve hedeflenebilir bir yapıda sunan çalışmalarıyla bu konuda pazarda önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Bu mecralar offline reklam kuşakları ile dijital reklam kuşaklarını iki ayrı envanter olarak satabilme yeteneği kazanabilmek icin Merge Ses Reklamcılığı Yönetim Sistemini kullanıyorlar. Ek olarak Merge, bu teknolojiyi sağlayan yapı olarak, çalıştığı yayın gruplarının dijital deki envanterlerini satma konusunda da tek yetkili satış evi konumunda.

Şu an Merge networkünde 4 büyük radyo grubu altında bulunan 40 radyonun dijital reklamlarının satışı yapılıyor. Ek olarak, TTNET Müzik Ses reklamlarının satışı da Merge tarafından sağlanıyor. Bu networkün sağladığı önemli bir değer, Merge’in bu networkle dijital ses reklamcılığı konusunda şu an Türkiye’de en yüksek erişim sunan yapı konumunda olması.

Rtük Radyo Dinleme Eğilimleri araştırmasına göre toplam radyo dinleme davranışının %40,2’si dijitalden gerçekleşiyor ve Merge bu payın tamamına yakınına erişim sağlayan 40 radyo kanalının satışını yapıyor. Ek olarak, erişimi daha da maksimize edebilmek için Türkiye’de  en yüksek dinleme rakamlarına sahip müzik dinleme platformu olan TTNET Müzik de, Merge kanalıyla ulaşılacak önemli platformlar arasında.

Ayrıca Merge, bu yüksek erişimi gelişmiş ölçüm, gelişmiş raporlama ve ileri seviye hedefleme yöntemleri ile sağlıyor. Bu kavramların açılımı ise şu şekilde:

Gelişmiş Ölçüm: Adserver entegre çalışabilme teknolojisiyle, satın alınan dinleme adedi ajans adserver ekranlarından anlık olarak denetlenebiliyor. Bu metod sadece Merge’de mümkün ve diğer dijital radyo networklerinde dinleme ölçümü  sağlanamıyor.

Gelişmiş Raporlama: Tekil erişim, complation rate, lokasyon, operatör, cihaz, işletim sistemi gibi detaylı raporlamalar yapılabilmektedir.

İleri Seviye Hedefleme: Demografik, davranışsal, cookie tabanlı, lokasyon, operatör, cihaz, işletim sistemi hedeflemeleri ve frekans limitleme Merge altyapısı sayesinde mümkün olmaktadır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.