artwork

QNB Group’un Finansbank’ı satın alma süreci tamamlandı

8 yıl önce

0

QNB Group, Finansbank A.Ş.’nin yüzde 99.81 hissesini satın alma sürecini bugün tamamladı.

Toplam varlıkları, müşteri mevduatı ve kullandırdığı kredilerle Türkiye’nin en büyük 5’inci özel bankası olan Finansbank; yurt genelinde 620’den fazla şubesi, 12 binin üzerindeki finans profesyoneli ile 5,3 milyonun üzerinde müşteriye hizmet veriyor. 31 Mart 2016 itibarıyla, Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına göre Finansbank’ın aktifleri 32 milyar Amerikan Doları, kredileri 21.8 milyar Amerikan Doları, mevduatları 17.3 milyar Amerikan Doları ve özkaynakları da 3.8 milyar Amerikan Doları seviyesinde.

QNB Group CEO’su Ali Ahmed Al-Kuwari, satın alma işlemi ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Bu satın alma işlemi, QNB’nin 2017 yılı itibarıyla Orta Doğu ve Afrika’nın ikonu olması vizyonumuz doğrultusunda hayati önem arz ediyor. Stratejimizi, rekabet avantajı öngördüğümüz, yüksek büyüme kapasiteli pazarlara yoğunlaşmak oluşturuyor. Piyasa büyüklüğü, nüfusu, büyüme performansı, güçlü ekonomik ve bankacılık sektörü verileri, Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki stratejik konumuyla Türkiye’yi, tam da böyle bir pazar olarak görüyoruz. Türkiye’nin ve Finansbank’ın gelecekteki büyümesinde rol oynamak, QNB bünyesinde Finansbank’ın uluslararası piyasalarla bağlantılarını güçlendirmek ve Finansbank’ın ölçeğini bir sonraki seviyeye taşıyacak olmak bizleri çok heyecanlandırıyor.

Satın alma sonrası Finansbank hisselerinin yüzde 99.81’ine sahip olan QNB Group, kalan yüzde 0.19’luk hisse ile ilgili olarak ilerleyen zamanda zorunlu çağrıda bulunacak.

Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO’su Ömer Aras da, satın alma ile ilgili olarak şu yorumu yaptı:

QNB ile başlayan bu yeni dönem Finansbank için heyecan verici bir kilometre taşı olma özelliği taşıyor. QNB Group bünyesinde yer almaktan ve yeni bir döneme girmekten heyecan duyuyoruz. Bu satın alma aynı zamanda, Finansbank’ın mükemmeliyet tutkusunun uluslararası standartlarda gördüğü kabulün yetkin bir kanıtıdır. Bu güç birliği sonrasında, Finansbank’ı yeni bir ölçeğe taşıyacağımıza ve QNB Group’un artık bizim de bir parçası olduğumuz geniş uluslararası ağı sayesinde, müşterilerimize ve paydaşlarımıza istisnai hizmetler sunacağımıza inancımız sonsuzdur.

 

Senin için
Tümünü göster
Happy People Project ve Reckitt iş birliği

Happy People Project, Reckitt’in Türkiye’deki tüm hijyen markalarına hizmet vermeye...