PWC Türkiye Sosyal girişimciler arıyor

Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi PwC’nin, sosyal girişimciliğin gücüne ve önemine dikkat çekerek, farkındalık yaratmak amacıyla sosyal girişimcileri desteklediği PwC Sosyal Etki Laboratuvarı yarışması başladı. PwC Sosyal Etki Laboratuvarı yarışmasına 12 Haziran’a kadar başvuru yapılabilecek.

PwC’nin bu yıl altıncısını düzenlediği, Türkiye’nin geçen yıl ödülle döndüğü PwC Sosyal Etki Laboratuvarı yarışmasına hem yeni girişimler (start-up) hem de büyümekte olan girişimler (scale-up) katılabilecek. PwC’nin uzman yöneticilerinden oluşacağı jürinin değerlendirmeler neticesinde finale kalan 4 girişim, PwC tarafından para ödülünün yanında PwC uzmanlığı ve bilgi birikimiyle de desteklenecek.

Türkiye’nin yanı sıra; Almanya, Hollanda ve Avusturya’dan projelerin katılacağı yarışmada, üç aşamalı değerlendirmenin sonunda yarışmayı kazanan 3 yeni ve 1 büyümekte olan girişim Amsterdam’da Eylül ayında gerçekleştirilecek ödül töreninde açıklanacak. Finale kalan girişimciler; iki yıl boyunca PwC hizmetlerinden ücretsiz yararlanma** ve PwC’nin ofis olanaklarından faydalanma ayrıcalığının yanı sıra, yeni girişimler (start-up) için 5.000€ ve büyümekte olan girişim (scale-up) için 10.000€ para ödülü almaya hak kazanacaklar.

Türkiye’nin geçtiğimiz yıl ilk kez katıldığı, Hollanda, Almanya, Avusturya ve Türkiye’den 200’e yakın girişimin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmanın finaline Türkiye’den 3 sosyal girişim kalmıştı. 2018 PwC Sosyal Etki Laboratuvarı yarışmasının finalinde, start-up kategorisinde kazanan Türkiye’den Kodluyoruz olurken, yine Türkiye’den MUMO da “public” ödülüne layık görülmüştü.

 (*) Sosyal girişimci, kâr etmeyi amaçlayan ama elde ettiği kârı, topluma fayda üretmek için kullanan girişimcidir. Sosyal girişimcileri, sivil toplum kuruluşlarından ayıran en temel fark, sosyal bir soruna çözüm üretirken, faaliyetlerini bağış ve hibelere ihtiyaç duymadan, ekonomik ve dinamik bir iş planı çerçevesinde yürütmeleridir.

(**) Kazanan sosyal girişimci PwC‘den 2 yıl boyunca 200 saate kadar ücretsiz hizmet alabilecektir.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.