Puma’dan hem eşlik hem rekabet eden robot koşucu

Dünyanın yükselen trendi “sağlıklı yaşamak”, bu pazardan pay kapmak isteyen spor markalarının da ardı ardına fitness uygulamaları çıkartmalarına sebep oluyor. Bu uygulamaların global düzeyde takipçileri de oldukça fazla. Bahsi geçen uygulamalara baktığımızda, genel olarak kullanıcıların sağlık düzeyini ve atletik performans rutinini anlayıp, onlara azimle devam edebilecek ilhamı vermek ve performansını artırmak üzerine hazırlanmış çalışmalar olduğunu görüyoruz.

Puma ise bu fikirleri bir adım ötesine taşıyıp giyilebilir teknolojiyi yarışılabilir teknolojiye taşıdı ve BeatBot’u üretti. Usain Bolt‘un da yer aldığı ve JWT New York tarafından hazırlanan reklam kampanyasında ürünün tekerlekleri olan bir ayakkabı kutusuna benzediğini görüyoruz. Ama BeatBot sporcuya eşlik ve rekabet amaçlı üretilmiş, programlanabilen, kendi kendini süren ve sporculara gerçek görsel hedefler sunan bir robot aslında. Adeta yolda sizinle beraber yarışan köpekler gibi…

BeatBot’un çeşitli parametre özellikleri mevcut. İstenilen yarış süresi ve mesafesi ayarlanarak, yarışçılara kendi en iyi zamanlarıyla, rakiplerinin en iyi zamanlarıyla hatta Usain Bolt’un en iyi zamanıyla bile yarışabilme özelliği sunuyor. Çünkü bu robot dünyanın ölçümlenmiş, saatte en hızlı 44 km hızı kadar koşabiliyor. Robotta ayrıca GoPro kamera da bulunuyor, böylece sonrasında koşulan mesafe incelenip, YouTube’a dahi koyulabilir.

Buraya kadar BeatBot son derece heyecan verici bir profil çizdi ama robot ne yazık ki şu an için sadece Puma sponsorluğundaki atlet ve takımlar tarafından kullanılabilecek. Ürünün kişisel kullanım için çok pahalı olduğundan henüz piyasaya sürülmeyeceğini belirtiyor JWT New York Yönetici Kreatif Direktörü Florent Imbert.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.