artwork

Publicis ve Omnicom birleşmesinden vazgeçildi

9 sene önce

0

Publicis Groupe ve Omnicom arasında geçtiğimiz yıl başlayan birleşme görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı. İki grup ortak bir açıklama yayınlayarak, karşılıklı olarak birleşme sürecini durdurma kararını aldıklarını açıkladı. Maurice Lévy ve John Wren tarafından yayınlanan ortak açıklamada, “Aşılması gereken zorluklar, yavaş ilerleyen süreç nedeniyle her iki grubun çalışanları, müşterileri ve hissedarlarının çıkarlarını korumak nedeniyle, birleşme süreci durdurma ve bağımsız olarak kendi yollarımızda ilerleme kararı aldık” denildi.

Maurice Lévy görüşmeleri sona erdirme kararının ardından yaptığı ilk açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Her iki grubun da parlak bir geçmişi bulunuyor. Birleşme bir ihtiyaç değil, bir fırsattı. Birleşme sürecini durdurma kararı ne sevindirici ne de kolaydı. Ancak gerekliydi. Sürecin uzaması Publicis Groupe yönetim kadrolarını, asıl görevleri olan “müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaktan” uzaklaştırma riski bulunuyordu. Yollarımız bugün karşılıklı saygı çerçevesinde ayrılıyor. Publicis Groupe, 2018 Stratejik Planı’nı hızlandırarak uygulamaya devam edecek. Tüm hedeflerimize ulaşacağımıza güvenim tam.

35 milyar dolarlık birleşme her iki grubun yıllık 500 milyon dolar tasarruf etmesini öngören sert bir yol haritasını öngörüyordu. Ancak yaklaşık 10 aydır süren görüşmelerde, finanstan insan kaynaklarına kadar 50 farklı konuda uzlaşma sağlamak için kurulan 50 farklı alt komisyon hiçbir konuda anlaşma sağlayamamıştı.

Görüşmelerde en önemli tıkanıklıklardan biri, birleşmenin gerçekleşmesi durumunda yeni şirketin CFO’su olarak kimin göreve geleceği ile ilgiliydi. Omnicom Randall Weisenburger’in, Publicis ise Jean-Michel Etienne’nin yeni CFO olması konusunda ısrarlıydı. 50 alt komisyonda görüşmelerin tıkandığının ilk kez kulislerde konuşulmaya başlandığı 25 Şubat 2014 tarihinden bu yana her iki grubun da hisseleri önemli ölçüde değer kaybetti. Publicis Groupe hisseleri 25 Şubat’ta €69.06’dan işlem görürken, Paris CAC40 borsasının 9 Mayıs 2014 açılışında €60.93’ten işlem görmeye başladı. Omnicom hisseleri ise aynı dönemde yaklaşık 12 ABD Doları düşerek $64.40’a geriledi.

Ancak birleşme görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığının resmen açıklanmasının ardından Publicis Groupe hisseleri ilk aşamada %0.6 değerlendi, Omnicom hisseleri ise %2.7 oranında geriledi. 

Publicis ve Omnicom’un birleşmekten vazgeçmesiyle WPP tekrar dünyanın en büyük reklam ve iletişim hizmetleri network’ü olarak ilk sıraya oturuyor.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Michael Jordan’ın Nike ile olan sponsorluk anlaşması film oluyor

Nike’ın eski yöneticisi Sonny Vaccarro’nun hayatını işleyecek olan film, basketbol...

Disney 100. yılını sürükleyici bir deneyimle kutluyor

Walt Disney Company, 100. yıl dönümü için sürükleyici bir deneyim...