Site icon Campaign Türkiye

Publicis Groupe’ta üst düzey atamalar

Publicis, Loris Nold’u Küresel CFO olarak atadı. Demet İkiler ise EMEA CEO’su görevini üstlendi.

Publicis Groupe, üç yıl sonra yeni bir görev için görevinden ayrılan Michel-Alain Proch’un yerine EMEA CEO’su Loris Nold’u şirketin küresel finans müdürü olarak atadı. Loris Nold artık İngiltere mali rakamları doğrudan CEO Arthur Sadoun’a rapor edecek.

2023 yılı başında WPP’den EMEA Operasyon Direktörü olarak katılan Demet İkiler ise EMEA CEO’su olarak Nold’un yerini alacak.

Şirket, ABD’nin doğrudan Sadoun ve Fransa’ya rapor verdiğini ve İngiltere’nin de aynısını yapacağını çünkü üç pazarın da müşteriler için küresel merkez görevi gördüğünü söyledi.

Proch, Fransa’daki Publicis Groupe’un organik büyüme ve kar marjı açısından altı büyük küresel ajans grubu arasında en iyi performansı sergilemesinin ardından ve İngiltere’nin özellikle güçlü olduğu üç yıllık bir dönemin ardından görevinden ayrılıyor. Proch, Publicis’in kendisini Kasım 2020’de atamasından önce reklam sektöründe hiç çalışmamıştı. Bunun aksine Nold, Publicis Groupe’ta yirmi yılı aşkın süredir çalışıyor ve Sadoun’un en yakın yardımcılarından biri.

Publicis aynı zamanda rakiplerinden uzaklaşarak 18 milyar Euro’luk (16 milyar £ veya yaklaşık 20 milyar $) borsa sermayesi ile en değerli ajans grubu haline geldi.

Nold, Publicis Groupe’un bölge genelindeki yeteneklerini artırma hamlesinin bir parçası olarak Eylül 2022’de oluşturulan EMEA CEO’su rolünü üstlendi. Nold, İngiltere’yi büyüme için bir basamak olarak kullanma planının bir parçası olarak Londra’da gidecek.

Kendisi daha önce Asya Pasifik ve ABD’de çalışmış ve kariyerinin başlarında Lehman Brothers’ta yatırım bankacısı olarak görev almıştır.

Publicis Groupe, Fransız ajans grubu için birleşme ve satın almaları denetleme deneyimine işaret ederek, “Nold’un atanması, finansal uzmanlık, operasyonel içgörü ve müşteri ihtiyaçlarının anlaşılmasının benzersiz bir karışımını getirerek grubun finansal fonksiyonunu daha da güçlendirecek” dedi.

Sadoun ise şunları söyledi: “Loris gerçekten türünün tek örneği: Yeteneklerimiz ve coğrafyalarımız hakkındaki derin bilgi birikimini sağlam bir finansal uzmanlık temeli ile birleştiren bir operasyonel lider.

Sadoun ayrıca Proch’a teşekkür etti ve ona “gelecek için en iyisini” diledi.

WPP’nin Türkiye’deki Eski Ülke Başkanı ve GroupM EMEA CEO’su olan İkiler’in, Publicis Groupe’un EMEA’daki CEO’su oldu. İkiler’in görevindeki odak noktası yetenekler, grup içindeki bağlantı ve müşteriler olacak.

Sadoun İkiler için şunları söyledi: “Demet sektörün en deneyimli ve saygın liderlerinden biri. Loris’in yıl boyunca EMEA bölgesindeki ortağı olarak grubumuz içinde bir sonraki adımı atıyor. “Sınıfının en iyisi; veri, yaratıcılık, medya ve teknoloji varlıklarımızda mükemmelliği sağlamaya devam etmek için bölgedeki yöneticilerimizle el ele çalışacak.”

Şirket, İkiler’in atanmasının ardından “Fransa ve İngiltere’nin küresel merkezlerinin, ABD gibi doğrudan Arthur Sadoun’a rapor vereceğini” de sözlerine ekledi.

Şirketin kültürüne aşina olan bir kişi, bu değişimin strateji veya yapıda bir değişikliğe işaret etmediğini ekledi ve ComEx olarak bilinen Birleşik Krallık Yürütme Komitesi’nin yapısının aynı kaldığını belirtti.

Exit mobile version