Site icon Campaign Türkiye

Publicis Groupe yapay zekaya dev yatırım yapıyor

Publicis Groupe, piyasa beklentilerini aştığını ve 2023’te %6,3 organik büyümeyle 13,1 milyar Euro büyüklüğe ulaştığını açıkladı.

Grup ayrıca önümüzdeki üç yıl içinde 300 milyon Euro yatırım yapacağı CoreAI adında yapay zeka destekli bir platformun kurulduğunu da duyurdu.

Grup, yapay zeka planlarının duyurusunu güçlendirmek için tasarlanmış bir hamle olarak, 8 Şubat’taki resmi sonuçlarından önce 2023’ün 4. çeyreği ve tüm yılın net gelir rakamlarını önceden yayınlamak gibi alışılmadık bir adım attı.

Publicis Groupe’un küresel CEO’su ve Başkanı Arthur Sadoun, Campaign’e şunları söyledi: “Son yedi yılı bir platform oluşturmak için harcadık. Bu, rakiplerimizin hiçbirinin sahip olmadığı üç avantaja sahip olmamızı sağlıyor: Büyük ölçekte özel veriler, milyarlarca veri; bir versiyondan diğerine sorunsuzca çalışabileceğimiz anlamına gelen tek bir yapı ile 45.000 mühendis, danışman ve veri analisti.

” Publicis Groupe’un, Sadoun’un yönettiği film ile hazırlanan bir sunumda ayrıntılı olarak incelenen yapay zeka stratejisi , grubu “sektörün ilk yapay zeka destekli akıllı sistemi” haline getirmeyi amaçlıyor. Bu, platformun hem “finansal hem de finans dışı olarak piyasada daha iyi performans göstermesinin anahtarı olduğu belirtildi.

Akıllı bir yapay zeka sisteme geçiş, işletmenin “her uzmanlık alanını, iş birimini ve coğrafyadaki her veri noktasını birbirine bağlamayı ve bunları tüm çalışanlarının eline sunmasını” sağlayacak.

Sistemin kalbi, Publicis Groupe’un CoreAI olarak adlandırdığı, Publicis Sapient’in yapay zeka uzmanlığı ve ortaklıkları (Nvidia için çipler tasarlıyor) kullanılarak geliştirilen bir kuruluş olacak.

CoreAI, 2,3 milyar tüketici profili, içerik, medya ve iş performansına ilişkin trilyonlarca veri noktası olacak

Publicis Sapient, Marcel platformundaki neredeyse bir petabaytlık veri ve 35 yıllık “iş dönüşüm verileri ve kodlama” dahil olmak üzere Publicis’in tüm özel verilerini bir araya getiriyor. 

CoreAI, tüm veri noktalarını 100.000 personelin tamamına sunacak ve beş ana disipline dağıtılabilecek:

Publicis önümüzdeki üç yıl için yaklaşık 300 milyon Avroluk yatırım ayırdı ve bu yıl bunun 100 milyon Avrosunu şimdi harcamayı planlıyor.

Grup, CoreAI’yi 2023’ün ikinci yarısında oluşturmaya başladı ve “yetenekleri 2024’ün ilk yarısında yinelemeli olarak kullanıma sunmayı” planladığını söyledi.

Bu arada, grubun tüm yılı boyunca organik büyümede %6,3’lük bir artış yaşandı; bu, piyasa beklentilerinin ve Publicis Groupe’un  %5 ila %5,5 arasında bir büyüme öngören (son olarak Ekim ayında güncellendi) kendi tahmin aralığının üzerinde gerçekleşti. Bu, 4. çeyrekte beklenenden daha güçlü olan %5,7’lik organik büyümeden kaynaklandı.

Oransal olarak net gelirin üçte biri olan medya, “yıl bazında organik olarak çift haneli büyüme gösterdi ve yeni işlerdeki daha hızlı yükselişin desteğiyle 4. çeyrekte hızlandı”.

Coğrafi olarak Avrupa, yıl boyunca en güçlü organik büyüme seviyesini bildirdi (%10,3 ile 3,2 milyar Euro’ya ve 4. çeyrekte %4,3 artış). Gelirlerin %60’ını oluşturan Kuzey Amerika, yılın tamamında %4,9 artışla 8,1 milyar Euro’ya, 4. çeyrekte ise %6 artış gösterdi.

Diğer yerlerde, Orta Doğu ve Afrika’nın organik net geliri %12,4 artışla 380 milyon Euro’ya yükseldi. Asya Pasifik %2,9 artışla 1,2 milyar Euro’ya ulaştı. (“Çin’in büyümeye geri dönmesiyle 4. çeyrekte çok sağlam bir +%4,0”) ve Latin Amerika ise %2,9 artışla 1,2 milyar Euro’ya ulaşarak %8,9 artışla 341 milyon Euro’ya yükseldi.

En son yapay zeka planları hakkında yorum yapan Sadoun şunları söyledi: “CoreAI’yi kuruluşumuzun kalbine yerleştirmek, çalışanlarımızı daha verimli ve üretken hale getirecek. 

Exit mobile version