Publicis Groupe, Sapient’i satın alıyor

Publicis Groupe, dijital genişlemesini hızlandırmak ve başarısız olan Omnicom birleşmesini geride bırakmak için nakit olarak 3.7 milyar dolarlık anlaşmayla ABD merkezli Sapient’i satın almaya karar verdi.

Publicis Groupe Publicis.Sapient adıyla yeni bir bölünmeye gidiyor. Böylece SapientNitro, Sapient Global Pazarlar ve Sapient Hükümet Hizmetleriyle Publicis Groupe’a ait DigitasLBi, Razorfish Global ve Rosetta arms bir araya gelecek.

Sapient’in CEO’su ve eşbaşkanı Alan Herrick, Publicis.Sapient’e CEO olarak liderlik edecek. Aynı zamanda Publicis Groupe’un yeni yönetim ekibi Directoire+’a da katılacak.

Anlaşma şartlarına göre, Publicis Groupe Sapient’i hisse başına 25 dolara, Cuma günü Sapient’in kapanış fiyatından yüzde 44 primle satın alacak.

Sapient’in tüm dünyadan 37 şehirde bulunan 13.000 çalışanı müşterilerine içgörü, strateji, yaratıcılık ve teknoloji hizmetleri sunuyor. 30 Haziran 2014’e kadar olan 12 aylık peşin geliri 1.4 milyar doları bulmuştu.

Anlaşma iki tarafın kurulu tarafından kabul edildi.

Publicis Groupe genel başkanı ve CEO’su Maurice Lévy anlaşmayla ilgili, “Sapient, pazarlama, iletişim, danışma ve her kanaldan ticaret yapabilme gücüyle teknoloji alanında doğmuş türünün tek örneği bir şirket, grubunun en iyisi. Tüm bu güçleri müşterilere dijital dönüşümlerinde yardımcı olmak için eşit derecede önemli. Sapient Publicis Groupe’a da yeni pazarlara girme ve yeni gelir akışları yaratma konusunda fırsat verecek. Bu satın alım Publicis Groupe’un pek çok amacını yerine getiriyor” yorumu yaptı ve ekledi:

“Dijitaldeki liderlik pozisyonumuzu genişleteceğiz, 2018’e kadar olan üç yıllık planımız kapsamında diijital ve teknolojiden gelen gelirlerimizi yüzde 50 oranına çıkaracağız.”

Publicis Groupe’un finansal danışmanları Bank of America Merrill Lynch ve Rothschild. Yasal danışman Wachtell, Lipton, Rosen & Katz. Goldman, Sachs & Co ve Blackstone Advisory. Cravath, Swaine & Moore ise Sapient’e finansal ve yasal açılardan danışmanlık hizmeti verdi.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.