Site icon Campaign Türkiye

Publicis Groupe personelleri rekor yükselişin yansımasını görecek

2022’yi %10 artışla beklenenden daha iyi gelirle ve %23 kârla güçlü bir şekilde kapatan Publicis Groupe, personeline 500 milyon €’ya (444 milyon pound) yakın “rekor seviyede” yıllık ikramiye ödeyecek.

Fransız ajans grubu 12,6 milyar € net gelir üzerinden 1,8 milyar € faaliyet kârı elde etti ve böylelikle kazancını %18’e yükselterek küresel ajans sektörünün en yüksekleri arasında yer aldı.

2022’nin dördüncü çeyreğinde güçlü bir performans göstererek İngiltere’de %38’lik “olağanüstü” büyüme kaydetti. Lloyds Banking Group’un medya ajansı olarak ve danışmanlık kolu Publicis Sapient’te iş dönüşümü için artan müşteri talebi, bunun üzerinde etkili olmuştu.

Enflasyon ve Ukrayna savaşı gibi daha büyük ekonomik sorunların müşteri harcamaları üzerinde sınırlı etkiye sahip olduğuna dair inancın işareti olarak Publicis, 1. çeyrek dahil olmak üzere 2023’te %3 ila %5 arasında bir büyüme bekliyor.

CEO Arthur Sadoun, 2022’yi “Groupe için bir başka rekor yılı” olarak kutladı. “Üst üste çift haneli organik büyüme ve rekor düzeyde mali sonuçlar elde ettik, 4. çeyrek beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Şu anda gelirimizin üçte birini oluşturan veri ve teknoloji yeteneklerimiz sayesinde, müşterilerimizin harcamalarında birinci taraf veri yönetimi, ticaret ve iş dönüşümüne yönelik talepleri almaya devam edebildik.

Yaratıcı ve medya tarafındaki işlerimiz arttı; ABD’de %10 [gelir artışı], APAC’de %6,5 ve Avrupa’da %12.3 olarak tüm bölgelerimize yansıdı.” dedi

Yeni iş fırsatlarından payımıza düşenden fazlasını kazanmak, ajanslarını desteklemek için daha fazla “paylaşılan hizmetler” olması, düşük maliyetli yabancı lokasyonlarında “küresel dağıtım merkezleri”nin kullanımı ve iç işbirliği platformu Marcel gibi bazı faktörlere değindi Sadoun. Devam eden makro ekonomik zorluklara rağmen, bunun önümüzdeki yıl için güven oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Publicis, personel için “ikramiye havuzunun rekor seviyeye” ulaştığını söyledi. Personel sayıları da artmasına rağmen bunun 500 milyon €’ya yakın olduğu anlaşılıyor.

Şirket, değişken ödeme almaya hak kazanmayan yaklaşık 45.000 personele, bir haftalık maaş değerinde bir defaya mahsus istisnai bir ikramiye vermek için 50 milyon € harcadı ve ödemeler mali yıl sonundan önce kasım ayında erken yapıldı.

Publicis’in personel sayısı 2021’in sonunda yaklaşık 87.000’den 2022’nin sonunda 96.000’e yükseldi.

Sadoun’un 2017’den beri liderliğini yaptığı şirket, yıllık sonuçlarını açıklayan ilk büyük ajans grubudur.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version