Publicis Groupe büyüme planını uygulamaya devam ediyor

Geçtiğimiz aylarda 3 milyar euro’luk büyüme planı açıklayan Publicis Groupe, bu plan kapsamında Çin‘in lider sosyal medya servisi sağlayıcılarından [email protected]u satın aldı.

Publicis’in beş yıllık büyüme planının bir parçası olan satın almadan önce geçtiğimiz Nisan ayında Hindistan kökenli Neev  ve Temmuz’da Bosz satın alınmıştı.

2007‘de kurulan [email protected], sosyal medya aracılığıyla etkili pazarlama kampanyaları üreterek, marka yaratmada etkin rol oynuyor. Aralarında Coca-Cola, Wal-Mart ve Adidas‘ın da bulunduğu 200‘ü aşkın markayla işbirliği yapan [email protected], 350 kişilik bir ekipten oluşuyor.

[email protected]’un yapısı, 4 iş kolundan oluşuyor: Lenx, Buzzreader, Simone ve [email protected]. Satın alımın bir parçası olarak [email protected] ve Lenx DigitasLBi ile, Simone sosyal medya bölümü Razorfish ile, Buzzreader ise VivaKi ile birleştirildi.

DigitasLBi ve [email protected]’un birleştirilme operasyonunu, [email protected] CEO’su Lamy Zhang üstlenecek. Daha sonra Zhang, DigitasLBi CEO’su Ray Capon‘a rapor sunacak.

Razorfish ve DigitasLBi ağlarının Asya-Pasifik Başkanı Vincent Digonnet, bu yeni gelişmeleri şöyle yorumladı: “Kendimizi, Çin’deki dijital pazarlama kapasitemizi geliştirmeye adadık. Bunu yaparken bir ayağımızı sosyal medya, diğerini ise elektronik ticaret oluşturuyor. [email protected]’un satın alınması, şirketin DigitasLBi’ı Çin’in lider sosyal dijital pazarlama ağı yapma konusundaki iki yönlü stratejisini hayata geçirdi.”

Zhang ise: “Publicis gibi köklü bir geçmişi olan ve pek çok başarıya imza atmış bir gruba katıldığımız için gururluyuz. Bunu, şirketimizin yurt dışı yolculuğundaki en heyecan verici adım olarak nitelendiriyoruz. Gerek dijital pazarlama ve e-ticaret kapasitemizi müşterilerimizle paylaşmak için gerekse sosyal medya uzmanlığı alanında Çin’deki öncülüğümüzü sürdürmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Dünyanın en kapsamlı üçüncü iletişim networkü olan Publicis Groupe; bünyesinde Saatchi & Saatchi, Razorfish, Starcom MediaVest Group ve DigitasLBi gibi asjansları barındırıyor.

Publicis’in rakibi WPP de hızlı gelişen market ve sektörlerdeki iletişimi güçlendirme stratejisini sürdürüyor. Kantar, WPP’nin Bangladeş kökenli Sirius Marketing & Social Research Limited’ı bünyesine kattığını açıkladı.

Kaynak: Campaign UK

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.