Publicis Groupe, ABD çeşitlilik verilerini açıkladı

Publicis Groupe, ABD çeşitlilik verilerini paylaşan en son holding şirketi oldu. Şirket rakamlarla, eşitlik çabalarına ve sosyal adalete 45 milyon avro (50,7 milyon $) yatırım dahil olmak üzere çeşitlilik için neler yapacaklarını açıklayan bir liste paylaştı.

Pubicis Groupe CEO’su Arthur Sadoun’un çalışanlarına gönderdiği notta açıkladığı maddeler eşitlik ve dayanışmayı güçlendirmeyi hedefliyor.

Yaklaşık 21.000 Publicis çalışanının etnik kökenlerini bildirdiği ABD’de, işgücünün% 5,4’ü siyahilerden oluşuyor.

Publicis CEO’su Arthur Sadoun, 1 Temmuz’da çalışanlarına şirketin ABD’deki çeşitlilik verilerini ortaya koyan bir not gönderdi.

Açıklamalar, reklam endüstrisindeki siyahi insanları savunan ve kar amacı gütmeyen 600 & Rising’in ardından bir bir geldi ve ajansların sistematik ırkçılığı ele almak için atabileceği adımları özetledi.

Adımlardan biri, “ajans ve endüstri için hesap verebilirlik yaratmak amacıyla, işgücü çeşitliliği verilerinin yıllık bazda takip edilmesi ve kamuoyuna rapor edilmesi oldu.

Publicis ileriye doğru yedi eylem gerçekleştirmeyi planlıyor: 

1- Çeşitlilik verilerini yıllık olarak yayınlama ve izleme.

2- Eğitim programlarını ve ortaklıkları sübvanse ederek ırkçılığa karşı mücadele eden kurumları desteklemek. Bununla birlikte siyahi yeteneklere olan fırsatları finanse etmek için 45 milyon avro (50,7 milyon $) koymak.

3- Kariyer geliştirme programları, mentorluk ve koçluk yoluyla “izlenecek, ölçülecek ve ayrıca incelenecek” metriklerle siyah yeteneklerin geliştirilmesi.

4- Siyahi yetenekleri ön plana çıkaran bir işe alım, mülakat ve işe alım deneyimi tasarlamak. Siyahi kişilerin çoğunlukta olduğu okullar ve belirli kuruluşlar arasında mevcut ortaklıklar geliştirmek.

5- Eylül ayında toplanacak çalışanlardan, kilit müşterilerden, akademik ve gençlik temsilcilerinden oluşan bir “Çeşitlilik İzleme Konseyi” oluşturulması.

6- Azınlık gençler için çevrimiçi dersler, canlı atölyeler, ağ oluşturma, rehberlik ve konser fırsatları. İlk yılında, her yıl 50 kişiyi işe alma taahhüdü ile Birleşik Krallık ve ABD’deki 1.000 genci hedefleyecek.

7- Tüm çalışanların önyargı eğitimine katılmasını sağlayarak “güçlü dayanışma” oluşturmak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.