artwork

Projelerimizle değer yaratıyoruz

2 sene önce

0

187 farklı ülkede faaliyet gösteren, dünyanın lider gıda şirketi Nestlé, bugünün ve gelecek nesillerin yaşam kalitesini artırmak için gıdanın gücünü ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu amaçla attığımız her adımda, en önemli yol göstericilerimiz, “saygı”ya dayanan değerlerimiz. Biz, bugünün ve geleceğin dünyasına karşı saygı ve sorumluluk duyuyoruz. Bu doğrultuda tüm faaliyetlerimizde “Ortak Değer Yaratma” anlayışıyla hareket ediyor ve faaliyetlerimizin bireylere ve ailelere, topluluklara ve gezegenimize fayda sağlamasını hedefliyoruz. Sağlayacağımız faydanın etkisini artırmak amacıyla, projelerimizi tasarlarken Birleşmiş Milletler Küresel Sözleşmesi çerçevesinde belirlenen 17 sürdürülebilir kalkınma hedefini temel alıyoruz. Bu hedefleri gözeterek belirlediğimiz 36 küresel taahhüdümüz bulunuyor.

En öncelikli taahhütlerimizden biri; 2030’a kadar tüm faaliyetlerimizin çevreye olan etkisini yarı yarıya azaltarak, 2050’de “Net Sıfır” emisyona ulaşmak. Nestlé bu taahhüdü yerine getirmek ve gıdanın geleceğinde önemli bir risk oluşturan iklim değişikliği ile mücadelede fark yaratmak için 3.2 milyar İsviçre Frangı değerinde yatırımla hayata geçireceği bir aksiyon planı açıkladı. Bu plan çerçevesindeki çalışmalar; onarıcı tarımı desteklemek, faaliyetlerimizi yeniden tasarlamak ve ürün portföyümüzü dönüştürmek olmak üzere üç ana başlık altında yürütülüyor.

Biz de Nestlé Türkiye olarak, bu küresel aksiyonlar doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemizde de uzun soluklu ve değer yaratan projeler yürütüyor, tüm projelerimizle her zaman “iyilik peşinde” ilerliyoruz. Onarıcı tarıma verdiğimiz destekte, sürdürülebilirliğin toprakta başladığına inanıyoruz. Bu çerçevede 2011 yılında, Nestlé DAMAK öncülüğü ve TEMA Vakfı iş birliğiyle “Fıstığımız Bol Olsun” projesini başlattık. Antep fıstığı üreticilerinin, verimi ve kaliteyi yükselten doğru tarım uygulamalarına ilişkin farkındalığını artırmayı amaçlayan projemiz sayesinde Gaziantep’te, tarımla uğraşan yaklaşık 210 bin çiftçinin refahına katkı sağladık. Her yıl güçlendirerek devam ettirdiğimiz proje ile; 2023 yılına kadar, çevrim içi eğitimlerle toplam 4.500 çocuğa antep fıstığının ve üretimin değerini anlatmayı planlıyoruz.

Süreçlerimizdeki karbon ayak izinin azaltılması için faaliyetlerimizi yeniden tasarlıyor, projeler geliştiriyoruz. 2019 yılında çevreci bir sosyal teknoloji girişimi olan Fazla Gıda ile başladığımız bütüncül atık yönetimi çalışmalarımız ile, artan ürünlerimizi topluma ve doğaya geri kazandırıyoruz. Çevresel sürdürülebilirlik konusunda önemli bir adım olduğuna inandığımız proje kapsamında, son tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerimizi imha etmek yerine, bu ürünlerin hayvan yemi, gübreye ve biyogaza dönüştürülmesini sağlıyoruz. Tüketilebilir durumdaki ürünlerimizi ise onaylı gıda bankaları, sosyal marketler ve aş evlerine bağışlıyoruz. İki sene içerisinde 1.000’in üzerinde ihtiyaç sahibi aileye ulaştık. Bu çalışmaların tamamıyla, toplamda 2.605 ton gıdanın israf edilmesini ve 1.248 ton karbon emisyonunun açığa çıkmasını önledik.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde yürütülen “Sıfır Atık” programı kapsamında, Bursa Karacabey ve Kestel’deki tesislerimiz için “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandık. 2018 yılında tedarik zinciri süreçlerimizde başlattığımız “Karbon Salımı Azaltımı Projesi” ile karbon ayak izimizi %18 azaltarak, 130 bin ağacın bir yılda oksijene çevirebileceği miktarda karbon salımını engelledik.

Tedarik ve üretim süreçlerimizin yanı sıra ürünlerimizin tüm yaşam döngülerinde sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlıyoruz. Ürünlerimizin, tüketiciye ulaştıktan sonraki etkisini azaltmak da bizim için kritik önem taşıyor. Bu kapsamda Nestlé 2025’e kadar ambalajlarının %100’ünü, geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir hale getirmeyi taahhüt etti. Türkiye’de halihazırda ambalajlarımızın minimum yüzde 77’si geri dönüştürülebilir plastik materyalden oluşuyor, yüzde 92’si ise geri dönüştürülmeye uygun şekilde tasarlanmış durumda. Bu oranları arttırma hedefimiz doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Zeynep Sungu

Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Borusan’dan “Geleceğe İlham Buluşmaları”

Borusan, “Geleceğe İlham Buluşmaları” ile sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratıyor...

Almanya’dan Amazon Ormanları’na 200 milyon euroluk destek

Almanya, Brezilya’nın Amazon yağmur ormanlarındaki yağmaya karşı ormanı korumak ve...

McDonald’s’tan pipetsiz bardaklar

McDonald’s, sürdürülebilirliği desteklemek için ABD’deki bazı restoranlarında pipetsiz bardaklarını test...