artwork

Project House’tan dijital ve yeni tüketici infografiği

11 yıl önce

0

Project House, 10 yıldır düzenlediği etkinlik serilerine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sektörün önde gelen  isimlerinin katılımlarıyla gerçekleşen bir organizasyona daha ev sahipliği yapan Project House, bu yılki Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin ödüllü işleri ile birlikte 2013’ün öne çıkan trendlerini yorumladı.

Etkinliğin ikinci yarısında ise, Türkiye dahil 31 ülkede 10.000 katılımcı ile yapılan dijital ve yeni tüketici araştırma sonuçları paylaşıldı. Sunumda, markaların kendi belirledikleri segment ve bölgeler için bu verilere nasıl ulaşabileceklerini anlatan canlı bir tanıtım da yapıldı.

Aşağıdaki infografikte göreceğiniz üzere tüketiciler dünyada toplam dört kategoriye giriyor. Bu kategoriler; dijital ayrışma, dijital bölünme, dijital deneyim ve dijital entegrasyon.

Dijital ayrışma kategorisindeki tüketiciler dijital araçlara erişimleri olmadığı ya da bu araçları kullanmamayı tercih ettiği için yüz yüze yapılan geleneksel alışverişi tercih eden tüketiciler.

Dijital bölünme kategorisindeki tüketiciler dijital dünyayı, bilgisayar aracılığıyla evlerinden ya da iş yerlerinden girdikleri ayrı bir dünya olarak gören tüketiciler. Online alışveriş yapmaktan memnun olsalar da cep telefonunu tercih etmiyorlar.

Dijital deneyim kategorisindeki tüketiciler dijital dünyayı büyüleyici ve biraz da macera dolu bulan e-tüketiciler. Mevcut ürünleri denemeye ve imkanları keşfetmeye açık, ancak dijital dünyayı kendi tüketici yaşamları ile tam olarak bütünleştirememiş kimseler…

Dijital entegrasyon kategorisindeki tüketiciler alışverişini hem online olarak hem de mağazadan yapıp ikisi arasında bilinçli bir ayrım yapamayan tüketiciler.

(İnfografiğin üzerine tıklayarak daha yüksek çözünürlüklü halini inceleyebilirsiniz.)

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...