artwork

Programatik satın alma açıkhava ile nasıl buluşuyor?

1 sene önce

0

Programatik satın alma metodu reklam sektörüne girdiğinden beri girdiği alandaki satın alma yöntemlerini değiştiriyor. Dahası kısa bir süre sonra -sektör adına çok uzun olduğunu düşünmek ile birlikte- bulunduğu alanın en önemli satın alma yöntemi hâline geliyor. IAB raporlarına göre programatik satın alma 2021 yılının ilk 6 ayında 5 milyar 893 milyon TL ile pazardaki satın alma yöntemleri içerisinde %74,5 ile zirveye çıktı.

Peki sırrı ne?
Reklam endüstrisinde programatik satın alma aslında insan kaynağının satın almayı algoritmaya bırakmasına deniyor. Satın almanın daha önceden belirlenen kurallara göre algoritmalar tarafından gerçekleştirilmesi uçtan uca ödeme sürecinin ise bu teknolojiyi oluşturan reklam teknoloji (ad-tech) şirketleri üzerinden gerçekleşiyor. Satın alma süreçlerinin raporlanması ise yine tarafsız reklam teknoloji şirketleri üzerinden sağlanıyor. Taraflar (ajanslar, markalar ve yayıncılar) takip edilmesi mümkün olmayan milyonlarca gösterimin gerçekten yayınlandığını yine bu raporları baz alarak kontrol ediyor.

Platformlar üzerinden satın alma açıkhavada nasıl işliyor?
Sürekli olarak internete bağlı, beacon ve kameralar ile zenginleştirilmiş açıkhava ekranları, bir dijital mecra olarak konumlanabiliyor. Dünyanın en büyük Signage, SSP veya fullstack ad-tech şirketleri programatik açıkhava dünyasına entegre oluyorlar. Bu sayede dijital açıkhavanın tüm açıkhava içindeki payı her geçen yıl artarken programatik dijital açıkhavanın da dijital açıkhava içindeki payı artıyor. Bir dijital mecra olarak konumlanan açıkhava envanteri artık programatik arza hazır hâle geliyor. Ölçümlenebilir, hedeflenebilir ve şeffaf bir şekilde satın alınabilir hâlde programatik satın almaya sunuluyor. Reklamveren veya ajanslar hedefleri doğrultusunda mecra ile karşılıklı oluşturdukları anlaşmalar ile programatik satın almayı gerçekleştiriyorlar. DSP’ler üzerinden programatik satın alma gerçekleşirken gerçek zamanlı olarak ekran önünde bulunan kitle ölçülüyor ve “impression” olarak sayım yapılabiliyor. Tüm bunlar sayesinde bu ekranları dünyanın her yerinden satın alabiliyorsunuz. Adform DSP ve TradeDesk DSP kullanan marka ve ajanslar anlık olarak ekranlara bağlanarak reklamlarını gösterebiliyor.

Mehmet Şahin
DOOH.ist Reklam Teknoloji ve Operasyon Müdürü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 121. sayısında yayımlanmıştır.