Programatik medya

Programatik satınalmaya geçiş, interaktif reklamcılık evreninde bir evrim olarak değerlendiriliyor. Reklam alışverişi artık, gerçek zamanlı olarak elektronik işlemler yoluyla gerçekleştirilebiliyor. Programatik satınalma, çift haneli yıllık artış kaydederek hızla büyüyor ve bu yaklaşımın medya satınalmasının geleceği olacağı tahmin ediliyor.

Reklamveren açısından bakıldığında, finansal pazar tarzı medya ekonomisine yöneliş, çok sayıda önemli vaatler içeriyor. ROI artışı açısından, her biri kendi maliyeti ve potansiyeli ile programatik medya pazarının temel yapı taşları etrafında büyüyen bir iş yapış yöntemi söz konusu.

Dernek Başkanımız Ahmet Pura’nın Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA), reklamverenler için programatik satınalma sürecine ilişkin detaylı bir kılavuz hazırladı. Kılavuz, markaların dijital reklam yatırımlarından aldıkları geri dönüşü programatik platformlar aracılığıyla arttırabilmeleri için uygulayabilecekleri önemli adımları içeriyor. Bu adımlar, temel olarak sorulması gereken doğru sorulardan, daha karmaşık bir süreç olan ve kullanmayı seçtikleri teknoloji silsilesine uygun bireysel sözleşme şartlarına kadar çok önemli bilgileri içeriyor.

WFA, mevcut sistemdeki en küçük değişikliklerin bile veri mülkiyeti ve pazarlama performansı açısından önemli gelişmeler sağlayabileceği inancında. Kılavuza, dünyanın en büyük reklamverenlerinden bazılarına uygulanmış ve yıl içinde yeni teknolojilerden edindikleri değeri maksimize etme adımlarını içeren bir anket de eşlik ediyor.

Yıllık 35 milyar dolar reklam yatırımı yapan ve dünyanın en büyük reklamverenlerinden olan 43 pazarlamacının verdiği yanıtların değerlendirildiği anket sonucunda, toplam dijital medya yatırımlarının yaklaşık %10’unun programatik kanallardan geçtiği ve bunun %44’ünün “online display”i hedef aldığı belirlendi. Bu rakamlar, WFA’nın 2013 yılında üyeleri arasında yaptığı araştırmada kaydedilen “programatik platformlar aracılığıyla reklam yatırımı” oranını ikiye katlıyor Detaylı bilgiye, ”http://www.wfanet.org/media/programmatic.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

 

Didem Kayadelen

Reklamverenler Derneği

Genel Koordinatörü

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Kasım 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.