artwork

Programatiğin hakim olduğu alan değişmedi

9 sene önce

0

IPG Mediabrands‘ın iki kilit bölümünden oluşan stratejik küresel medya birimi Magna Global programatik tahminleri yayınlandı. Magna Global’ın yeni programatik tahminleri ve elde edilen bulgular şu şekilde sıralandı:

– Küresel Programatik Harcamaları 2018 yılında 53 milyar dolara ulaşacak.

– Dijital ortamda alışveriş, programatik alışveriş teknolojisi ile devrim yaşıyor. Magna Global tarafından incelemeye alınan 35’in üzerinde ülkede programatik yöntemlerle işlem gören medya envanteri bu yıl 9.3 milyar doları Gerçek Zamanlı Teklif (RTB) yoluyla olmak üzere (2013 yılına oranla %52 artışla) 21 milyar dolara ulaşacak.

– Önümüzdeki dört yıl boyunca yıllık ortalama %27 artışla güçlü bir büyüme gözlenmesi ve 2018’de 53 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu büyümenin arkasındaki temel faktörler arasında hem alıcı hem de satıcı tarafında azalan işlem maliyetleri, dijital medya izleniminin (“uzun vadeli”) daha geniş bir yelpazede paraya çevrilme imkanı ile reklam kampanyalarının verimliliğini geliştirmede müşteri verilerine sağlanacak kaldıraç etkisi imkanları geliyor.

– Küresel programatik harcamaları geçen yılki %33’e oranla bu yıl (2014) toplam görüntülemeyle ilgili harcamaların %42’sine ulaşacak ve önümüzdeki yıl (2015) bu oranın küresel bazda toplam harcamanın %48’ine çıkması bekleniyor.

– Programatiğin benimsenmesi ülke, format ve platform bazında farklılıklar gösteriyor. Magna Global tarafından incelenen formatlar arasında sosyal envanter programatik olarak el değiştiren en baskın format oldu. Görüntüleme ve video bugün içinde bulunduğu düşük konumlardan 2018 yılı itibariyle sırasıyla %54 ve %43 benimsenme oranlarına yükselecek.

ABD 2014 yılında 10.9 milyar dolarlık işlem değeriyle ve küresel programatik pazarının %53’ünü temsil etmesiyle küresel programatik benimsemede lider konumunda. Programatik işlemler bu yıl ABD de görüntülemeyle ilişkili dijital dolarların %62’sini temsil ederken, 2018’de bu oran %82’ye çıkacak.

– Format bazında programatikte hala banner gösterimi hakim. Magna İleri Programatik Piyasaları (Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, Hollanda, İspanya, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler) arasında banner görüntüleme toplam RTB harcamasının %72’sini temsil ediyor. 2019 itibarıyla bu oran ciddi bir düşüşle %31’e gerileyecek. Video (%29) ve sosyal (%40) bu yılki %28 orandan başlayarak bu toplam RTB harcaması düşüşünü karşılayacak.

– Programatik dolarlarda en büyük piyasalar ABD, BK, Çin, Japonya ve Avustralya. Ancak Çin ve Japonya şu anda benimseme oranında (%20’nin altında) geriden geliyorlar. Programatik harcama toplamlarını bu piyasalarda yükselten sadece bu piyasaların inanılmaz büyüklüğü. BK, ABD, ve Avustralya’da bunun aksine toplam görüntülemeyle ilişkili reklam dolarlarının %60 ila %70’ini programatik harcamalar oluşturuyor (RTB ve RTB olmayan birlikte). Hollanda, Fransa ve İspanya gibi piyasalar programatik açısından daha gelişmiş olmakla birlikte toplam RTB harcamaları çok düşük kalıyor.

– Cihaz/platform bazında programatik hala masaüstünün hakim olduğu bir alan. Magna İleri Programatik Piyasaları arasında masaüstü aygıtlar toplam RTB harcamalarının %80’ini oluşturuyor. Mobilde (akıllı telefonlar ve tabletler) büyüme çok daha yüksek ve 2019 itibarıyla mobil toplam RTB harcamasının %55’ini oluşturacak.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...