artwork

Prisma uygulaması fotoğrafın Rönesans’ını yarattı

8 yıl önce

0

11 Haziran’da ilk olarak sadece iOS cihazlar için piyasaya sürülen ardından Android’e de gelen son dönemin en popüler fotoğraf uygulaması Prisma’nın etkisi gün geçtikçe daha da artmaya devam ediyor. Uygulama 11 Haziran’ın üzerinden iki hafta geçmeden 1.6 milyondan fazla indirildi.

Fotoğraflarınızı Picasso ya da Lichtenstein gibi ressamların tarzına dönüştürebildiğiniz ya da Edvard Munch’ın ‘Scream’ eserinin belli özelliklerini fotoğrafınıza uyarlayabildiğiniz uygulama doğrudan Facebook ve Instagram’da paylaşım yapmaya da imkan sağlıyor. Instagram’daki #prisma hashtag’inde 500 binden fazla gönderi bulunuyor. Uygulamanın bu kadar sevilmesinin bir başka önemli nedeni ise diğer fotoğraf düzenleme uygulamalarından çok farklı olması.

Herkes uygulamayı çok sevse de sanat mecrasından farklı görüşler de var. St. Petersburg’da bulunan Modern Art’ın küratörü Dmitry Ozerkov “İnsanlar telefon ekranında Van Gogh’u gördüğü için onu bildiğini düşünüyorlar ama bu durum insanları gerçek sanattan uzaklaştırıyor” diyor. Küratör aynı zamanda müzedeki tabloları şık ve pahalı bir restoranla karşılaştırırken ‘telefondaki sanat’ için fast food ifadesini kullanıyor.

Bakalım markaların bu uygulamaya bakış açısı ne olacak? Prisma markalar için yeni bir Snapchat olabilecek mi?

 

Kaynak: designboom